Tramvay Barlar Sokağını yıkacakTramvay Barlar Sokağını yıkacak :Kocaeli’de her seçim dönemi ortaya atılan, ancak bir türlü hayata geçmeyen tramvay projesi yine gündemde. Ancak bu kez, güzergahın Barlar Sokağı’ndan geçeceği ortaya çıktı ve bölgedeki bar, restoran ve eğlence mekanlarına yıkım tebligatı geldi. İşletme sahipleri ise tepkili.

Her seçim öncesi Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin “yapacağız” diye ortaya attığı, ama bir türlü yapamadığı projelerinden biri de tramvay. Bu tramvayı önceki yerel seçim döneminde akıllara durgunluk veren şovdan hatırlarsınız. Kocaeli’nin en işlek yerlerinden Perşembe Pazarı civarında, Bakan Fikri Işık’ın katılımıyla henüz rayı olmayan tramvay üçlü priz aracılığıyla çalıştırılmıştı. 7 Haziran genel seçimleri öncesinde tekrar gündeme gelen tramvay, bu sefer güzergah değişikliği ile karşımızda.

YIKIM TEBLİGATI GELDİ

Daha önce Seka Park’tan başlayarak Yürüyüş Yolu güzergahı boyunca Otogar’a gideceği duyurulan tramvay, şimdi ise ufak bir değişiklik ile Barlar Sokağı’nı yıkarak yoluna devam edecek. AKP’li Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, 2016 yılında hizmete girmesi planlanan “Akçaray” adlı tramvay hattının bu bölgeden geçeceğini belirterek, işletmeciler, bina sahipleri ve diğer esnafa yıkım tebligatı gönderdi.

‘EKMEĞİMİZE DOKUNUYORLAR’

Daha önce yine belediyenin yıkmak için girişimde bulunduğu Barlar Sokağı sakinleri, Kocaeli Eğlence Yerleri Yatırımcılar Derneği (KEYDER) altında örgütlenmişti. Dernek şimdi de Barlar Sokağı’ndan geçecek tramvay projesine karşı mücadele yürütüyor. Dernek Başkanı Yusuf Ziya Tom, daha önceden şehrin içinden tren geçtiğini hatırlatarak, “Tramvay içinde aynı güzergâh kullanılması gerekirken, kendileri için de en zor olanı seçiyorlar ve herkesin emeğine, ekmeğine dokunuyorlar” dedi.

İşletme sahibi olan Türkan Çiftçi de, “Proje bizleri etkiliyor.

Ben burada belediyenin ruhsat verdiği bir işletmeciyim. Biz belediyeye gidip görüştüğümüzde bize deniyor ki, ‘Biz sizi düşünmedik.’ Biz burada işletme sahibiyiz, kimsenin bizi sokağa atma hakkı yok. Yıllarca buralara kira verdik, emek verdik. Kimse bizi işimizden edemez. Burada bizim dışımızda birçok fırın, otel işletmecileri var dolayısıyla bu projeyle birçok insan zarar görecek” diye konuştu.

‘BAŞKA YER GÖSTERİLMEDİ’

“İtiraz etmemizin en büyük nedenlerinden biri de ekmeğimizle oynanmasıdır” diyen başka bir işletme sahibi Güçlü Aslan, proje yapılırken kendilerine danışılmadığını ve kendilerine başka bir yer de gösterilmediğini söyledi.

Akgün Öztürk de, bir anda şehrin kötü çocukları durumuna düşürüldüklerini ifade ederek, “Madem kamuya hizmet çalışması var, neden biz mağdur olalım? Ve İzmit’te birçok arazi var hepsi boş duruyor, bu konuda karşılıklı olarak konuşalım ve İzmit’in eğlence mekanlarına dair bir çözüm bulalım” diye konuştu.

‘ŞEHRİN BİLEŞENLERİYLE ÇÖZÜME KAVUŞTURULMALI’

Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal: Tramvay, esas itibariyle trafiği rahatlatacak, çevre kirliliğini azaltacak ve insanların ulaşımını sağlayacak bir toplu taşıma aracıdır. Ama tramvay basit maliyetlerle olan bir ulaşım aracı değil ve bunun maliyetinin yaklaşık 3 milyon ila 10 milyon arası değiştiğini biliyoruz. Bu yüzden bu tramvayın neye hizmet ettiği, nereye hizmet ettiği, ne şekilde hizmet ettiği ve trafiği nasıl etkileyeceği önemlidir. Yapılan şeylerin nedenleriyle açıklanması ve ona göre bir fizibilite çalışması yapılması gerekiyor. Ve doğru olan şehrin bütün bileşenleriyle bu konuyu tartışıp çözüme ulaştırmaktır.

KOCAELI’NDE 2016 YILINDA TRAMVAY ILE YOLCU TASINMASI PLANLANIYOR (FOTOGRAF:DHA-ZMIT)
Reklamlar