UIC -RAME Toplantısı Ürdünde Yapıldı

UIC -RAME Toplantısı Ürdünde Yapıldı :Uluslararası Demiryolları Birliği UIC üyesi 9 ülkenin 15 demiryolu kuruluşunu bir araya getiren 15. UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu (RAME) Toplantısı, 3 Mayıs 2015 tarihinde Ürdün Ölü Deniz’de gerçekleştirildi.


Ürdün Krallığı Ulaştırma Bakanı Dr. Lena Shabeb’in himayelerinde gerçekleştirilen ve “Sinyalizasyon ve ERTMS, Orta Doğu için Çözüm Önerileri – Varlık Yönetimi” konulu UIC RAME Çalıştayında; TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Yıldız’ın yanı sıra Suudi, Arabistan, Katar, Afganistan, Ürdün ve Akabe Demiryolları temsilcileri, UIC Bölgesel Ofisi Direktörü, üye demiryolları ve UIC yetkilileri katıldı.

TCDD Genel Müdürü Yıldız, UIC Orta Doğu Bölgesel Kurulu (RAME) Başkanlığına seçildi.

TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak, RAME başkanlığına seçilen Ömer Yıldız, toplantıda yaptığı konuşmada, Ortadoğu Bölgesinin demiryolu alanında yapılan yatırımlarla aktif bir bölge haline geldiğini belirtti

İran’ın hali hazırda aktif şekilde devam eden demiryolu taşımacılığında, en son Türkmenistan bağlantısında olduğu gibi komşularıyla olan bağlantılarını güçlendirmesinin izlendiğini ifade eden Yıldız, Suudi Arabistan’da kutsal mekanların birbirine yüksek hızla bağlanmasının yanı sıra Körfez Ülkelerindeki yerel ve ülkeler arası büyük projelerin takdire şayan olduğunu ifade etti.

“Demiryolu Sektörü bölgede gittikçe önem kazanıyor”

Türkiye’de Demiryolu Sektöründe son yıllarda meydana gelen gelişmelere de değinen Yıldız, ülkemizde son 12 senedir demiryolu sektörüne yapılan yatırımlarla birlikte hayata geçirilen projelerin, bölgemizde demiryolu alanına verilen önemin çok önemli göstergelerinden biri olduğunu vurguladı.

TCDD Genel Müdürü Yıldız, konuşmasının sonunda, bölgedeki tüm bu atılım ve ilerlemelerin herkesin yararına olacağı düşüncesiyle, TCDD’nin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yakın işbirliğine açık olacağını sözlerine ekledi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar