Yeni Hızlı Tren Hattıyla İstanbul – Ankara 75 Dakikaya DüşecekYeni Hızlı Tren Hattıyla İstanbul – Ankara 75 Dakikaya Düşecek :Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın açıklamalarına göre 2016’da çalışmalarına başlanacak olan Ankara – İstanbul YHT hattıyla İstanbul Ankara arası 1 saat 15 dakikaya düşecek.
Ankara – İstanbul Güzergahı İçin Yeni Hat

Peki şu anda yaklaşık 4 saat süren yolculuk nasıl 75 dakikaya indirilebilecek? Sorunun cevabı ise basit: yeni bir hat inşaatı.

Ankara – İstanbul arasında çalışan mevcut hat Eskişehir, Sincan, Pendik, İzmit ve Gebze gibi duraklarda duruyor. İnşa edilecek hattın Eskişehir’e uğramadan direkt olarak İstanbul – Ankara arası çalışacağı ifade edilse de, yeni proje iki büyükşehir arasındaki mesafeyi 75 dakikaya düşürmesi zor görünüyor.
75 Dakika Zor Ama İyi Bir Hedef

Öncelikle şu an çalışan YHT hattı için İstanbul – Ankara arası 3 saate düşecek sözlerini hatırlayalım (şimdi bu sürenin 4 saat olduğunu görüyoruz). İstanbul Ankara arası kuş uçuşu mesafenin 350 km olduğunu varsayarsak ve projenin kuş uçuşu gerçekleştirileceğini varsayarsak, 2016’da çalışmalarına başlanacağı belirtilen YHT hattının süreyi 75 dakikaya indirmesi için ortalama hızının saatte minimum 280 km olması gerekiyor. Trenin hızlanma ve yavaşlama süreleri de düşünülünce 75 dakikanın gerçekleşmesi zor görünüyor.

Bu durumda 75 dakika proje için zor ama iyi seçilmiş bir hedef olarak kabul edilebilir. Projede hedeflenen sürenin gerçekleştirilmesini ve projenin kısa sürede tamamlanmasını umuyoruz.

 

Reklamlar