Yüksek Hızlı Trende fiyatı düşürelim önerisiYüksek Hızlı Trende fiyatı düşürelim önerisi :Yüksek Hızlı Trenlerle ilgili rapor hazırlayan Hazine, Ankara-İstanbul arasındaki hızın 300 km’ye çıkarılmasını, fiyatın karayolu ile rekabet eder düzeye indirilmesini önerdi.

Hazine Müsteşarlığı’nca hazırlanan “Dünyada ve Türkiye’de Yüksek Hızlı Tren İşletmeciliği” raporunda, Yüksek Hızlı Trenlerin (YHT) verimli çalışabilmesi için tam kapasiteye yakın yolcu sayısına ulaşılması gerektiği, bunun da hız artırımı, karayollarıyla rekabet edebilecek fiyat düzeyi ve sefer sayılarının fazlalaştırılmasıyla sağlanabileceği belirtildi. Raporda, halen 250 kilometre olan Ankara-İstanbul arasındaki hızın 300 km’ye çıkarılması, fiyatın da otobüs gibi karayolu ulaşım araçlarıyla rekabet edebilir düzeyde olması gerektiği ifade edildi. Raporda, halihazırda saatte 250 km maksimum hıza sahip YHT hatlarında 300 km ve daha üstü hızda ulaşım sağlanmasının sefer sürelerini kısaltacağı, dolayısıyla sefer sayılarının artmasını sağlayacağı kaydedildi.

YOLCU SAYISI AZ

Çin’de Guangshen treniyle km başına 563 bin yolcu taşınırken, Eskişehir-Ankara hattında 2010 yılında 9 bin 600, bakım nedeniyle talebin düşük olduğu 2011’de ise 5 bin 800 yolcu taşındığı ifade edildi.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 20/05/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Cts 25
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı

Ücretsiz e-mail Aboneliği

e-mail adresiniz:

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.