Mega projeler taşı toprağı altın etti

Mega projeler taşı toprağı altın etti : Türkiye’de yapılan Ordu-Giresun Havalimanı, İzmit Körfez Köprüsü, 3.Köprü ve diğer mega projeler, emlak fiyatlarını 5’e katlayarak, taşı toprağı altın kadar değerlendirdi.

13 yıllık siyasi istikrar ve güven ortamıyla yapılan, ekonomik reformlar, mill gelirin 200 milyar dolardan 3 kat artarak 800 milyar dolara çıkarılması, yerli üretim uçak, otomobil gibi projeler için çalışmalara başlanılması, havalimanı sayısının 55’e ulaşması, doğu bölgelerine çözüm süreciyle birlikte giden yatırımlar, ülkenin 4 bir yanının demir ağlarla örülmesi ile gelişmekte olan ülkelere rol model olan Türkiye’de mayıs ayında açılan Ordu-Giresun Havalimanı, martta açılacak İzmit Körfez Köprüsü ve 29 Ekim 2015’te açılması planan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile 2017’da faaliyete girecek dünyanın en büyük havaalanı olan 3. Havalimanı, bulunduğu bölgelerdeki arsa fiyatlarını yüzde 500 artırdı.

Körfezli yatırımcı akını

Avrupa’nın deniz dolgusuyla inşa edilen ilk havalanı olan Ordu-Giresun Havalimanı, Körfezli yatırımcının iştahını kabarttı. Körfez’den gelen yatırımcılar, yeşillik ve doğa güzelliği arayan turistler için bölgeye turizm yatarımı yapmak için arsa satın almaya başladı. Konuyla ilgili konuşan Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu, kendisiyle Kuveyt, Katar ve Suudi Arabistanlı 5 yatırımcının temas kurduğunu belirterek, Türkiye’de artık sıcak deniz tatilleri doygunluğa ulaştı. Şimdi orman, yeşillik ve yayla turizmi rağbet görüyor. Ordu’da bu anlamda bulunmaz bir yer” diye konuşmuştu.

Yalovalı zengin olacak

İzmit Körfez Köprüsü’nün Güney ayağında bulunan Yalova’da metre karesi 2005’te 10 liraya satılan sanayi imarlı arsalar da 400 liraya kadar yükseldi. Konuyla ilgili konuşan, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, – “2005’te metrekaresi 10 lira olan sanayi imarlı arsalar, sonra 300-400 lira oldu. Şu an bu bölgeler için 600-700 liradan bahsediliyor. Bugün, köprüyü gören deniz manzaralı arsaların eskiden 50-100 lira olan metrekare fiyatları da yine 600-700 lirayı buldu” dedi.

3.Köprü’de çalışmalar tam gaz devam ediyor

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde Asya yakasına konulacak ve köprünün ana halatına ilk bağlanacak olan 12’nci tabliyenin çalışmalarına başlandı. 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde büyük bir adım daha atıldı. Köprünün ışıklandırma çalışmalarının bitirilmesinin ardından köprüyü taşıyacak olan iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. Toplamda 78 adet eğik askı halatın montaj işlemleri sona ererken, en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 23’ünün montaj ve kaynak işlemleri de sona erdi.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.