Stadler-Newag Firmalarının Ortak Üretimi Olan Trenler Tanıtıldı

Stadler-Newag Firmalarının Ortak Üretimi Olan Trenler Tanıtıldı: Polonya’da kullanılmak üzere Stadler ve Newag firmalarının ortaklığıyla üretilen Flirt 3 tipi trenler tanıtıldı. PKP Intercity tarafından sipariş edilen 20 adet elektrikli trenden ilki geçtiğimiz temmuz ayı boyunca testlere tabi tutulduktan sonra Polonya’da bulunan Katowice istasyonunda tanıtıldı.

Stadler şirketinin Polonya’dan sorumlu başkanı Christian Spichiger yaptığı açıklamada üretilen trenlerin güvenliğinden ve konforundan emin olabilmek için trenleri sadece Polonya’da değil aynı zamanda başka ülkelerin demiryollarında da test ettiklerini belirtti. Şu anda da halen üretilen trenlerden bir tanesinin Avusturya’da bazı testlere tabi tutulduğunu da sözlerine ekledi.

Birinci ve ikinci sınıf toplam 8’er vagona sahip olan trenlerde bir de yemekli vagon bulunuyor. Trenlerde yolcu bilgilendirme ekranları, her koltukta elektrikli prizler ve klima sistemi de bulunuyor. Ayrıca 160 km/sa hıza da ulaşabiliyor. Trenlerin tamamının Aralık ayında hizmete girmesi planlanıyor.

2013 yılında 1,15 milyar zloty (275 milyon Euro) karşılığında sipariş edilen trenlerin 465 milyon zloty (111,2 milyon Euro) karşılığında da 15 yıllık bakımı konusunda anlaşılmıştı. Anlaşmanın maliyetinin %70 lik kısmı Avrupa Birliği fonları tarafından karşılandı.

 

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.