YHT Karadan da Havadan da Avantajlı

YHT Karadan da Havadan da Avantajlı :Samsun Valiliği tarafından organize edilen Yüksek Hızlı Tren (YHT) inceleme gezisine katılan Haberexen Yazı İşleri Müdürü Mustafa Bilik, YHT’yi sizin için değerlendirdi.

Samsun’dan Ankara’ya gitmek isteyen ve işi de biraz acele olan vatandaşın aklına ilk olarak hava yolu gelecektir. Ancak Samsun ve Ankara arasında uçak saat ve günleri acele işinize uymayacaktır. Çünkü haftada üç gün ve bir sefer gidiş dönüş olan uçak seferleri acele işe cevap vermekten uzak. Üstelik havalimanına olur olmaz saatlerde ulaşmak zorunda olduğunuzu, uyku saatlerinizin alt üst olacağını da unutmamak gerek. Üstelik karayolu ile 6-6 buçuk saat süren Ankara Samsun arası uçak ile üç saatten az sürmüyor. Bir saat öncesi havalimanında olacaksınız bir saat uçuş iniş kalkış bilet kontrol Ankara’da havalimanından çıkış. Üstelik bunlar iyimser rötarsız haldeki tahminler. Buna hava şartlarının elverişli olmasını da eklemek gerekiyor.

Oysa Ankara-Konya arası da hizmet veren hızlı tren günde altı sefer gidiş altı sefer geliş şeklinde seyahat imkânı sunuyor. Artık Konya ve Ankara o denli bütünleşmiş ki hızlı tren sayesinde sabah Konya’daki evinden çıkan bir kişi Ankara’daki mesaisine yetişip akşam mesai bitiminde de Konya’daki evine dönüyor.

Sabah Konya’daki evinden çıkan bir öğrenci Eskişehir ya da Ankara’daki dersine yetişebiliyor ve akşam ailesinin yanına yuvasına geri dönüyor.

Üstelik son derece güvenli ve konforlu bir seyahat ile bunu gerçekleştirebiliyorlar.

Bu durum şehirlerin ortak kalkınması ve aynı hinterlanda bulunan şehirlerin ortak hareket etme inisiyatiflerini güçlendiriyor. Arkasına Ankara’yı almış bir Konya ya da yanına Konya’yı almış bir Ankara çok daha güçlü olmakta ve hızlı yol almakta üstelik global bakıldığında demiryolu ulaşımı kadar ucuz güvenli ekonomik olan bir başka yolculuk vasıtası yok. Buna yüksek hızlı tren ile birlikte zaman kazanımı ve konforda eklenerek çağımızın en basarili ulaşım aracı şekillenmiş oluyor.

MHP’li Vekiller İstememişti

YHT’nin Samsun’a gelmesi konusunda olumsuz görüş belirtenler de var elbet. Bunlardan biri de MHP’li vekiller. MHP’li vekillerin istemediklerini dillendirdiği hızlı tren projesi Samsunlu basın mensupları tarafından övgüyle karşılandı.

Samsun valiliğinin kentin basın mensuplarına yönelik Konya-Ankara arası hızlı tren gezisi düzenledi. Gezi amacı ise mensuplarının hızlı tren yolculuğu ve avantajlarını yerinde görmesi ve kamuoyuna duyurulması olarak belirlendi.

Hızlı tren ile ulaşım Samsunlu basın mensuplarından tam not aldı. Konya halkının da nimet olarak değerlendirdiği hızlı tren imkânı Samsun İçinde son derece önemli olarak görüldü.

Ancak akıllara MHP milletvekillerinin daha önce Haberexen.com’a yaptıkları açıklamalarda hızlı trenin Samsun gelmesini istemediklerini belirtmeleri Samsun’un bu nimetten mahrum olacağı korkusuna neden oldu.

Reklamlar

Benzer demiryolu haberleri

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.