Ankara toplu ulaşım sistemi serbest ulaşım kartlarına uyumlu hale getirildi

Ankara toplu ulaşım sistemi serbest ulaşım kartlarına uyumlu hale getirildi :Ankara Büyükşehir Belediyesi, gazi, gazi yakını, şehit yakını ile vazife malullerine verilen ’serbest ulaşım’ kartlarının rahatlıkla kullanımını sağlamak amacıyla, toplu taşım sistemini bu kartlara uyumlu hale getirdi.
Türkiye genelinde serbest dolaşım kartına sahip 91 bin 553, gazi, gazi yakını, şehit yakını ile vazife malulleri, Başkent’te hiçbir ücret ödemeden ve sorun yaşamadan, EGO otobüsleri ile Metro ve Ankaray’dan yararlanabiliyor.
Konuya ilişkin bilgi veren EGO Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gazi, gazi yakını, şehit aileleri ve vazife malullerine Türkiye genelinde ücretsiz veya indirimli olarak seyahat edebilmeleri için ‘serbest ulaşım’ (desfire) kartları verildiğini hatırlattı. Tahiroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak, kent içi toplu taşımada kullanılan kartları ’Elektronik Ücret Toplama’ sisteminden geçirerek uyumlu hale getiren ilk belediye olduklarını bildirdi.
EGO otobüsleri, Metro ve Ankaray’ın Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin Aile Bakanlığı tarafından verilen kartların uyumlu hale getirilmesi için gerekli altyapı çalışmalarının koordineli olarak kısa sürede tamamlandığını kaydeden Tahiroğlu, gerek Ankara’da yaşayan, gerekse şehir dışından gelen kart sahiplerinin toplu taşıma araçlarından yeni bir kart almaya ihtiyaç duymadan rahatlıkla seyahat edebileceğini vurguladı.
“SERBEST KARTLAR SİSTEMDEN GEÇEBİLİYOR”
Belediye otobüsleri ile raylı sistemlerdeki elektronik bilet kartlarını okuyan cihazların, Bakanlık tarafından verilen serbest kartlarla entegrasyonun, vatandaşlara büyük kolaylık sağladığını anlatan Genel Müdür Tahiroğlu, şunları söyledi:
“Türkiye çapında; 26 bin 868 gazi, 44 bin 28 gazi yakını, 8 bin 740 şehit yakını, 2 bin 582 vazife malulü ile 9 bin 335 vazife malulüne dağıtılan toplam 91 bin 553 adet ulaşım kartı, sistemimizde 15 Mart 2015 tarihinden itibaren geçmeye başladı.
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca gazi, gazi yakını ve şehit ailelerine dağıtılan söz konusu kartları Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nden geçiren ilk belediye olmakla beraber gazi, gazi yakını, şehit aileleri ile vazife malulleri ve ailelerine hizmet vermenin gururunu yaşamaktayız. Artık gerek Ankara’da yaşayan, gerek Ankara dışından gelen hiçbir kart sahibi kimlik göstermeyecek, serbest kartlarını makineden geçirdikten sonra ücretsiz olarak seyahat edebilecekler.”İlk yorum yapan olun

Yorumlar