Demiryolu işçisi 3 Eylül’de greve çıkıyor

Demiryolu işçisi 3 Eylül’de greve çıkıyor :Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikası ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) adına Türkiye Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında 2 Nisan’da başlayan toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca sendika 3 Eylül’de greve çıkma kararı aldı.


Hak-İş’e bağlı Liman-İş Sendikası ile Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) adına Türkiye Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS) arasında 2 Nisan’da başlayan toplusözleşme görüşmeleri anlaşmazlıkla sonuçlanınca sendika 3 Eylül’de greve çıkma kararı aldı. Taraflar arasında anlaşma sağlanmazsa Van Tatvan Feribot İşletmeleri, İzmir Alsancak Limanı ile İstanbul Haydarpaşa Limanı’nda çalışan 1400 işçi greve çıkacak. Konuya ilişkin Aydınlık’a konuşan Liman-İş Genel Başkanı Önder Avcı, sendikanın taleplerini anlattı.

YIPRANMA PAYI TALEBİ
TCDD ile 25 dönemdir toplusözleşme imzaladıklarına dikkat çeken Avcı, toplusözleşmede süregelen maddelerden bazılarının işveren tarafından kabul edilmediğinin altını çizdi. Avcı, ağır işkolunda hizmet veren işçilerin 7.5 saat aralıksız çalıştığını ifade ederek işçilere yıpranma payı istediklerini söyledi. Bu isteğin dahi kabul edilmediğini belirten Avcı, 31 Aralık 1993 yılında limanda çalışmaya başlayan bir işçi ile 1 Ocak 1994 yılında işe başlayan işçiler arasında 700 lira maaş farkı olduğunu ve bu duruma düzenleme getirmeleri konusunda toplusözleşmeye madde koyduklarının da altını çizdi.

Ailesinde meydana gelecek ölümlerde işçilere 5 günlük ücretli izin verildiğini fakat anne ya da babalarının ölümlerinde bu izin haklarının geçersiz olduğunu belirten Avcı, “Bu, memurlara tanınmış bir hakken işçiye neden tanınmıyor” dedi. Liman bölgesine yasak olmasına rağmen sivil araçların girdiğine dikkat çeken Avcı, “İşçi, iş makinesi kullanırken bu araçlara çarpması durumunda yüksek miktarda kaza parası ödüyor. Buna çözüm sunduk fakat toplusözleşmede kabul edilmedi” ifadelerini kullandı. Son olarak demiryolu işçilerinin metro ve tramway gibi toplu taşıma araçlarına ücretsiz kullanmaları ve yılda en az 5 kez ücretsiz seyahat haklarının olması gerektiğini vurgulayan Avcı, bu maddelerin de kabul edilmediğini söyledi. Toplusözleşme görüşmelerinde işverenin talepleri arasında hafta içi çalışan işçilerin 6 gün çalışmalarını istemesi de yer aldı.sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar