İstanbul’da Feci Metrobüs Kazası

İstanbul’da Feci Metrobüs Kazası :İstanbul İncirli’de kontrolden çıkan CİP seyir halindeki metrobüsle kafa kafaya çarpıştı. Feci kazada en az 5 kişi yaralandı.


İstanbul D-100 karayolu Bakırköy’de aşırı süratli lüks cip, bariyerleri parçaladıktan sonra metrobüs yoluna girdi. Cip, hareket halindeki metrobüsle kafa kafaya çarpıştı. Feci kazada en az 5 kişi yaralandı.

TRAFİK KAPANDI

Yaşanan kazada yaralıların olduğu bildirilirken metrobüs yolu çift yönlü trafiğe kapandı. Olayda biri ağır olmak üzere en az 5 kişi yaralandığı öğrenildi.

İLK MÜDAHALE OLAY YERİNDE

Olay yerine edilen ambulans ile yaralılara ilk müdahale yapılırken, trafik polisleri yolu kontrollü şekilde kapatarak kazaya karışan araçları olay yerinden kaldırmaya çalıştı


1 Comment

  1. Sadece bu kaza haberinin altındaki “Benzer Haberler” kısmına bakıldığında, bu kazanın ne bir ilk, ne de korkarız son olacağı çok açık. Daha önce de bu konuda defalarca yorum yazdık… Bu sistemin (MetyroBüs) en zayıf tarafı: trafiği bu denli yoğun olan bir hatta ve sürücülerinin de ne denli kural bilmez, tanımaz ve uymaz olduğu kesin olan, kaotik megapol İstanbulda, bariyer olarak ta en basit şekli ile basit çelik profil ve halat bariyer uygulaması yapılmış olmasıdır. En azından bu bariyerlerin ACİLEN “NewJersey” tipi, yani Karayolları standart beton bariyerine dönüştürülmesi gerek şarttır. Bu şekilde taşıt araçlarının MetroBüs hattına girerek kaza yapmaları önlenmiş olacaktır. Dolayısıyla hiç olmazsa bu sistemin; (1) daha az kesintilerle çalışması sağlanır, (2) kontrolü kaybedilmiş (!???!) araçların karşılıklı toslamaları önlenir. Bu çözüm şekli ile, Toplu-Taşıma-Bilimi, özel hatta sahip sistemlerde, hattın korunması kuramlarının da hiç olmazsa “minimum güvenlik sağlama” temel şartının sağlanması için, gerek şartlardan birinin yerine getirilmesi sağlanmış olacaktır!

Yorumlar