Karşıyaka tramvayına iptal davası

Karşıyaka tramvayına iptal davası :Karşıyaka’da bazı sivil toplum örgütleri tramvay projesinin iptal edilmesi için dava açtı.


Karşıyaka’da bazı sivil toplum örgütleri tramvay projesinin iptal edilmesi için dava açtı. Güzergahı esnafa zarar vereceği için eleştiren, trafik sıkışıklığını arttırıcağını öne süren Karşıyaka demokratik kitle örgütleri taleplerinin sahile nostajlik tramvay olduğunu açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Yamanlar Dağı eteklerine yapmayı planladığı Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne muhalefetleriyle kamuoyunda adını duyuran, Karşıyaka Birliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehmet Yıldırım’ın sözcülüğünü yaptığı Karşıyaka’daki bazı demokratik kitle örgütleri yapımı devam eden tramvay projesinin de durdurulmasını istedi.

Basın toplantısı düzenleyen Mehmet Yıldırım, kendilerinin nostaljik tramvay istediğini, ancak bu projenin elektrikli tren projesi olduğunu söyledi. Proje ve detayları hakkında halkın görüşlerinin alınmadığını, proje ve ihale süreci öncesinde gerekli bilgilendirme yapılmadığını belirten Yıldırım, projenin iptali nedeniyle Bülyükşehir Belediyesi’ne başvurduklarını ancak yanıt alamadıklarını açıkladı. Bu nedenle projenin yürütmesinin durdurulması ve iptali için İdare Mahkemesi’ne dava dilekçesini verdiklerine dikkat çeken Yıldırım, “Sahil şeridi ve Mavişehir bölgesinde araç sayısı 2030 yılında 2 kat artacak. Tramvay nedeniyle daralan yol trafik sıkışıklığına yol açacak. ÇED raporu alınmaması, halkın bilgisine başvurulmaması, elektrik tellerinin insan hayatı için tehlike oluşturması, aktif yeşil alanların azalması nedeniyle itiraz ediyoruz” dedi.

Yıldırım, kaldırımların daraltılmasının uygun olmadığını, ayrıca tramvayın esnafı olumsuz etkileceğini ve AVM’lere hizmet edeceğini önesürdü. Toplantıya katılan Karşıyaka’daki sivil toplum örgütlerinden biri olan Bostanlı Esnaf ve Sanayici İşadamarı Derneği Başkanı Feyyaz Surgur da özellikle Bostanlı çarşısının inşaat sürecinde olumsuz etkileneceğini, mağdur olacağını Büyükşehir Belediyesi’nin güzergahla ilgili yeniden bir değerlendirme yapmasını istedi.

Karşıyaka tramvayı önce Mavişehir-Alaybey arasında ve sahilde yeşil alan üzerinde geçecek şekilde projelendirildi. Daha sonra Karşıyaka’da yaşayanların özellikle sahildeki palmiyelerin zarar görmemesi talepleri dikkate alınarak yapılan revizyonda tramvay taşıt yoluna alındı. Alaybey yerine Karşıyaka İskele’de sonlandırıldı. Toplam 14 duraktan oluşacak 8.8 kilometre uzunluğundaki Karşıyaka tramvay hattı için Mavişehir İZBAN İstasyonu’ndan itibaren sırasıyla Ataşehir, İZBAN Atölye, Mavişehir, Karşıyaka Arena, Yalı, Anadolu Lisesi, Atakent, Pazaryeri, Bostanlı, Bostanlı İskele, Yunuslar, Nikah Sarayı ve Karşıyaka İskele durukları yeralacak.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar