İzmir Modern İpek Yolu ’nun Üssü olacak

İzmir Modern İpek Yolu ’nun Üssü olacak :İzmir, Modern İpek Yolu’nda stratejik üs olacak. İzmir-Ankara YHT’i, Bakü-Tiflis-Kars tren hattıyla bağlanacak. İzmir, aktarma merkezi haline gelecek. AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, “İzmir’i artık kimse tutamayacak” dedi

Ulaşım ve lojistik altyapısı giderek güçlenen İzmir’in dünya ticaretindeki stratejik önemi artıyor. İzmir, şimdi de eski önemini tekrar kazanacak Modern İpek Yolu’nun merkez ve stratejik üssü olarak belirlendi. Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) tarafından dün İzmir’de düzenlenen konferansta, Türkiye ve İzmir’in bu alandaki eski görkemine kavuşması için atacağı adımlar konuşuldu. Dünyanın ticaret merkezinin hızla Türkiye’ye doğru kaydığını dile getiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili adayı Binali Yıldırım, “Eskiden Çin’den Avrupa’ya develerle ipek götürülen ve ticaretin geçiş hattı olan İpek Yolu, günümüzde yerini hızlı trenlere ve gemilere bıraktı. İzmir-Ankara hızlı tren hattı ve İstanbul-İzmir otoyolunun bitmesiyle İzmir bu ticarette yeni üs olacak. Böylece önümüzdeki yıl açılması planlanan Bakü- Tiflis-Kars tren hattına bağlanacak olan İzmir-Ankara yüksek hızlı treni ile İzmir aktarma merkezi haline gelecek. İzmir’i artık kimse tutamayacak” dedi.

İstanbul ile yarış

Gazeteci Hakan Çelik’in moderatörlüğünü üstlendiği “Modern İpek Yolu’nda Stratejik Üs: İzmir” konferansı İnciraltı Wyndham Otel’de gerçekleştirildi. Türkiye’nin 3 kıtanın birleştiği bir bölgede olduğunu söyleyen Yıldırım, Modern İpek Yolu’nun stratejik üssü olarak belirlenen İzmir’in küresel ticarette en az İstanbul kadar önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, İzmir’in yarışacağı tek ilin de İstanbul olduğunu dile getirdi.

Kimse tutamayacak

Yıldırım, özellikle Nemrut Körfezi ve Çandarlı’daki limanların devreye girmesiyle Türkiye kapasitesinin üstünde bir deniz taşımacılığı kapasitesine ulaşılacağını söyledi. Artık dünyanın zenginlik merkezinin kalkınmanın çok daha yüksek ivmeyle devam ettiği Afrika, Uzakdoğu, Pasifik ve Orta Doğu ülkelerine kaydığını belirten Yıldırım, “Türkiye olarak biz hancı herkes yolcu. Bunu bilmemiz lazım. Biz bunu 2002’de gördük ve hemen yatırıma başladık. Biz doğu-batı, kuzey-güney koridorunu geciktirmeden halletmemiz lazım dedik ve bitirdik. Bunu karayolunda yaptık, demiryolunda da yapıyoruz” dedi. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye arası doğrudan demiryolu ulaşımının da büyük bir eksiklik olduğuna işaret eden Yıldırım, “Gerçekleşmesinin çok kolay olmadığını biliyorum. Heyecanlı bir bakan olarak bu projeye girdiğimizde ‘Sen boyundan büyük işlerle uğraşıyorsun’ diye bize laf ettiler. Gerçekten de zordu. 4 sene projeyi görüştük. Gürcistan’da 4-5 bakanla muhatap olduk. Sonunda başladık. İşi yüzdük, yüzdük kuyruğuna getirdik. Bitecek. Artık daha mazereti yok. Önümüzdeki sene oradan trenleri yürüteceğiz. İzmir-Ankara hızlı tren hattını da Bakü- Tiflis- Kars hattına bağladıktan sonra İzmir’i kimse tutamayacak” dedi.

Stratejik üs

Stratejik ortaklık kavramının lafta kalmaması gerektiğini, bunu da en iyi Azerbaycan ve SOCAR’ın yaptığını belirten Yıldırım, “SOCAR’a özellikle teşekkür ediyorum bu yatırımı İzmir’de yaptıkları için. İzmir enerji ve ihracat üssü haline de geliyor” dedi.

Mustafayev’den tren talebi

Yavuz da, Osmanlı İmparatorluğu’nun gerileme ve çöküş nedenlerinin arasında tarihi İpek Yolu’nun okyanuslara kaymasının da bulunduğunu hatırlatarak, “Tarihi İpek Yolu’nun tekrar bizim üzerimizden canlanmasıyla yükseliş dönemimiz başladı. Türkiye büyük bir altyapı devrimi gerçekleştirdi. Mimarı olarak sayın Bakanımız ile birlikte, Bakü-İstanbul-İzmir otobanının da ilavesiyle beraber İzmir tarihi İpek Yolu’nun yeniden üssü haline geliyor” dedi. Kendilerinin de Türk-Azerbaycan ortaklığı ve kardeşliği ile Türkiye’nin en büyük reel sektör yatırımına imza attıklarını ve rafineriyle entegre bir üretim modelini hayata geçirmek için 10 milyar dolarlık yatırım planladıklarını dile getiren Yavuz, 2018’de de TANAP Projesi’nin tamamlanacağını belirtti. TRACECA Azerbaycan Ulusal Sekreteri Akif Mustafayev, İpek Yolu’nun modernleşmesinin Avrasya ticaretine olası etkilerini değerlendirerek ulaştırma yatırımları konusunda Yıldırım’a Azerbaycan halkı adına teşekkür etti. Mustafayev, ümitlerini 2015’te tamamlanması beklenen Bakü-Tiflis- Kars trenine bağladıklarını belirterek bu yöndeki taleplerini de iletti. İstanbul Merkezli bağımsız bir düşünce kuruluşu olan HASEN Genel Sekreteri Haldun Yavaş, Tarihi İpek Yolu’nda Ege limanının Avrupa’ya giden taşıma merkezi olduğunu söyledi.

PROJE NASIL İŞLEYECEK VE İZMİR’E NE KAZANDIRACAK

İzmir-Ankara hızlı tren hattı, Bakü-Tiflis-Kars hattına bağlanacak

Bu hat Hazar Denizi üzerinden Çin’e kadar uzayacak

Avrupa’dan İzmir limanlarına gelen ürünler bu hat üzerinden Uzakdoğu’ya taşınacak

Doğudan tren hattıyla İzmir’e gelen ürünlerde İzmir Limanları üzerinden Avrupa’ya götürülecek

Limanların genişlemesi ve yeni yatırımlarla istihdam artacak İzmir bir cazibe merkezi haline gelecek

Altyapı modernleştirilerek bölgede artan insan ve ticaret hacmi hizmet sektörünü de canlandıracak.

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Bina İşleri Yaptırılacaktır

Kasım 13 @ 09:30 - 10:30
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Yemek Hizmeti Alınacaktır

Kasım 13 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar