Posted on Leave a comment

Ankara Hızlı Tren Garı Projesi görücüye çıkıyor

Ankara Hızlı Tren Garı Projesi görücüye çıkıyor :Yap İşlet Devret Modeliyle inşa edilen Ankara’nın dev projelerinden Hızlı Tren Garı Projesi basın toplantısı ile görücüye çıkıyor.

Yap İşlet Devret modeliyle, Cengiz İnşaat, Limak Holding ve Kolin İnşaat ortaklığında inşaa edilen Ankara Hızlı Tren Garı projesi kamuoyuna tanıtılacak. Ankara YHT Garı, ilk etapta günlük 20 bin, ilerleyen zamanda ise günlük 50 bin yolcuya hizmet verecek. Yap İşlet Devret (YİD) modeliyle ihale edilerek iki yılda tamamlanacak YHT Garı ve 19 yıl 7 ay süre ile yüklenici firma tarafından işletilecek, yolcu taşıma ve hızlı tren işletmesi TCDD tarafından yürütülecek. Ankara YHT Garı, 19 yıl 7 aylık işletme süresi sonunda TCDD’ye devredilecek.

GARIN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

30 metre yüksekliğinde, 178 bin metrekare kapalı alan ve bodrum katlar dahil toplam 8 kattan oluşan YHT garında, 3 adet peron ve 6 adet hızlı tren hattı olacak. Ulaştırmada modernleşmenin somut ifadesi olacak şekilde otel, ofis, alışveriş merkezi, restoranlar, kapalı ve acık otoparklar gibi yolcuların tüm ihtiyaçlarının karşılanabildiği donatılara sahip olan YHT garı, en son teknoloji kullanarak engellilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde planlandı.
ESKİ GAR KORUNUYOR

Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı inşa edilirken, mevcut gar binası ve etrafındaki tesisler tarihe duyarlı planlama yaklaşımı ile korundu. Yeni bir cazibe merkezi olarak fonksiyonel bir planlama ile yeniden yapılandırıldı. Tarihimizde, türkülerimizde, şiirlerimizde ve hatıralarımızda yer eden mevcut Ankara Gar’a dokunulmadan kültürümüzdeki yeri korundu.

ANKARA’NIN YAŞAM MERKEZİ OLACAK

Yeni Yüksek Hızlı Tren Garı, sadece ulaşım amaçlı değil aynı zamanda gerek Ankaralılara gerekse yolculara; dükkanlar, iş ofisleri, sinema ve çok maksatlı salonlar, fast food dükkanları ve kafeleri ile hizmet vererek, toplumsal ve kültürel yaşamın merkezi olacak.
ANKARAY METRO VE BAŞKENTRAY’A ENTEGRE OLACAK

Yer altından iki, yer üstünden bir geçiş ile bağlantı yapılacak yeni gar, Ankaray, Batıkent Metrosu, Başkentray, Sincan Metrosu, Keçiören Metrosu ve Havaalanı Metrosu ile bağlantılı olup, Ankara raylı sistemin merkezi olacak. Bu sayede yolcular ve kentlilerin ulaşım imkanlarına kolaylıkla erişmesi sağlanacak.

Ankara Hızlı Tren Garı

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.