Ankara-Konya arası 300 km hızla geçilecekAnkara-Konya arası 300 km hızla geçilecek :TCDD Genel Müdür Yardımcısı İsmail Murtazaoğlu, Konya YHT hattının 300 kilometreye uygun olduğunu aktararak, ‘Şu an 250 kilometre/saat ile gidiyoruz ama ileride araçlarımızı temin ettikten sonra daha yüksek hızlarla, yani 300 kilometre/saat’e kadar hızla gidebiliriz’ dedi.

UniCredit Grubu tarafından düzenlenen “9. Türkiye Altyapı Finansmanı Toplantısı”nda konuşan Murtazaoğlu, YHT hatlarına ilişkin bilgi verdi.

  • “Şu anda Ankara-Konya seyahatinin yüzde 66’sı YHT ile yapılıyor”

İsmail Murtazaoğlu, Türkiye’deki demiryolu alt yapısının geliştirilmeye muhtaç olduğunu belirterek, son yıllarda sektörde yapılan yenilikleri anlattı.

İlk Yüksek Hızlı Tren hattını (YHT) Ankara-Eskişehir arasında gerçekleştirdiklerini hatırlatan Murtazaoğlu, şunları kaydetti:

“Eskişehir artık Ankara’nın banliyösü olmuş durumda. Daha önce bu hatlar arasındaki seyahatin yüzde 8’i tren ile gerçekleştirilirken, yüksek hızlı trenden sonra bu oran yüzde 72’ye yükseldi. Ankara-Konya hattında ise doğrudan demiryolu bağlantısı yoktu. Ancak şimdi seyahatin yüzde 66’sı YHT ile gerçekleştiriliyor. Ankara-İstanbul hattı ise Pendik’e kadar hizmet veriyor. İnşallah Marmaray’ın tamamlanmasıyla İstanbul’un tamamına hizmet verebilir hale geldiğimizde göreceğiz ki, Ankara-İstanbul yolcu trafiğinin önemli kısmını demiryolları alacaktır. 3. köprüye de bir demiryolu bağlantısı planlanıyor. Bu yılın sonuna kadar bir kesiminin yapım ihalesi projelendirmesi devam ediyor. Yıl sonundan önce ilanına çıkmaya çalışıyoruz.”

-Konya hattında hız 300 kilometreye çıkacak

Şu anda YHT işletmeciliğinde 12 tane setleri bulunduğunu aktaran Murtazaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hatlarımızın periyodik aralıklarla her türlü ölçümünü yapıp güvenliğini sağlamak üzere kullanıyoruz. 2016 yılında 6 tane çok yüksek hızlı tren seti satın alınacak. Bir tanesi alındı. Konya hattımızın 185 kilometrelik kısmının geometrik durumu, 300 kilometre hız yapabilecek geometri ve alt yapıya sahip. Şu an 250 kilometre/saat ile gidiyoruz ama ileride araçlarımızı temin ettikten sonra daha yüksek hızlarla, yani 300 kilometre/saat’e kadar hızla gidebiliriz. Toplamda 106 tane yüksek hızlı tren seti satın alacağız. Bunları yerlilik ve öğrenme tabanlı teknolojiyle satın alacağız. Bunların yüzde 53’lük kısmı bir şekilde Türkiye’de üretilecek. Bunu bize satan firma içeriden kendine ortaklar bulacak ve bir şekilde Türkiye’de üretecek. Ülkemizin sanayisine de katkıda bulunacağız.”.

Reklamlar