Başkan Kocamaz, Firmalar Kredisiyle Gelsin, Monorayı YapsınBaşkan Kocamaz, Firmalar Kredisiyle Gelsin, Monorayı Yapsın :Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Monoray Projesinin 2016 Programına Girmesi İçin Geçtiğimiz Ağustos Ayında Başvuruyu Yaptıklarını Belirterek, Monoraya Talip Olan Firmalara ‘kredinizle Birlikte Gelin’ Dediklerini Söyledi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, raylı sistemin 2016 programına girmesi için geçen Ağustos ayında başvuruyu yaptıklarını belirterek, “Belediyenin bütçesiyle raylı sistemi gerçekleştirme şansımız yok. Mutlaka iç ya da dış borçlanma lazım. Firmalar kredisiyle birlikte gelsinler, bu işi yapsınlar” dedi.
Başkan Kocamaz, projeleri arasında yer alan raylı sistemle ilgili son inceleme gezisi için beraberindeki heyetle birlikte 21 Kasım Cumartesi akşamı Çin’e gitti. Çin gezisi öncesinde, son meclis toplantısında monorayda geldikleri son aşama hakkında meclis üyelerine bilgi veren Başkan Kocamaz, raylı sistemi hayata geçirme konusunda kararlı oldukları mesajını verdi.

“BAŞVURUMUZU AĞUSTOS AYINDA YAPTIK”
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz Cuma günü yapılan ve 2016 yılı bütçesinin onaylandığı Kasım Ayı Olağan Toplantısı’nın 3. birleşiminde raylı sistemle ilgili konuşan Kocamaz, bütçeyi 1 milyar 290 milyon lira olarak bağladıklarını, ancak hayata geçirmeyi planladıkları monorayı belediyenin bu bütçesiyle gerçekleştirme şansları olmadığını söyledi. Raylı sistem konusunda mutlaka iç ya da dış borçlanma için meclisin tekrar karar alması gerekeceğini ifade eden Kocamaz, “Raylı sistemin 2016 programına girmesi için başvurumuzu Ağustos ayında yaptık. Şu anda onu takip ediyoruz, 2016 programına inşallah girer. Şu anda kaba bir fizibiliteyle başvuru yapıldı. Programa girdikten sonra detay projelerinin ihalesi yapılacak, aynı anda kaynak arayışı çalışmaları başlayacak. Kaynak tedarik edildikten sonra da bu işin ihalesi gerçekleştirilecek. Gönlümüz bu işin seri başlamasını, en azından hep birlikte görev yaptığımız bu dönem içerisinde ya bitmesini ya da bitmiyorsa belli bir bölümünün hizmete sunulmasını arzu ediyor” diye konuştu.

“ÇİN GEZİSİNDEN SONRA ARTIK BU İŞE KARAR VERELİM”
Raylı sistemle ilgili çok titiz araştırmalar yaptıklarını dile getiren Kocamaz, meclis üyeleri ve uzmanlardan oluşan bir heyeti, monoray incelemesi için Japonya’ya gönderdiklerini, işin içine dahil olmaları ve sorumluluk almaları düşüncesiyle de sivil toplum örgütleri temsilcileriyle çok detaylı, şehre yayılacak şekilde fikir teatisinde bulunduklarını anımsattı. Kocamaz, “Yarın akşam (21 Kasım) Çin’e gidiyoruz. Orada bir kentte yapılmış 420 kilometre monoraydan bahsediliyor, onu yerinde inceleyip, işleyişine bakacağız. Bu konuda Almanları, Japonları, Korelileri dinledik ve yaptıkları sistemleri inceledik. Bu işi yapan firmalar arasında gitmediğimiz bir tek Kanada kaldı. Ama biz bu Çin gezisinden sonra artık bu işe bir karar verelim, hangi sistem bize daha cazip gelecekse, bizi gerek ekonomik yönden gerekse de teknoloji yönünden sıkıntıya sokmayacaksa, öyle bir sistem üzerinde karar kılarak hemen proje işlemlerini başlatalım diyoruz” ifadelerini kullandı.

“FİRMALAR KREDİSİYLE GELSİN, BU İŞİ YAPSIN”
Türkiye’deki bankalardan monoray için kredi bulma şansları olmayabileceğine dikkat çeken Kocamaz, bu nedenle bu işe talip olan firmalara ‘kredinizle gelin’ dediklerini anlatan Kocamaz, şunları söyledi: “Bu işe talip olan ve bize gelen firmalar çok değişik yerlerden, çok değişik kurumlar olarak geldiler. Almanya’dan 2-3 firma geldi ve işe talip olduklarını ifade ettiler. Aynı şekilde Çin’den, Japonya’dan firmalar var. Bunları değerlendiriyoruz. Hepsine de söylediğimiz şu; ‘biz şayet iç kredi bulamazsak, ki bu rakamı belki hiçbir bankanın verme şansı da olmayabilir, dış kaynaklı krediyle ama bize ehven bir krediyle gelirseniz, biz bu konuda bu işin yapılması yönünde kararlıyız.’ Yani firmalar kredisiyle birlikte gelsinler, bu işi yapsınlar.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.