Çavuloğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı’nı aralıkta Gürcistan’da görüşeceğizÇavuloğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı’nı aralıkta Gürcistan’da görüşeceğiz :Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan’da mevkidaşı Elmar Memmedyarov ile biraraya geldi.

Dışişleri Bakanlarının ortak düzenlediği basın açıklamadında Çavuşoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının yapımında geçikmlerin hukuki nedenler ile olduğunu bildirdi

Çavuşoğlu, mütahit şirketin sorunun ile karşılaştığını ifade etti.

Ayrıca Bakan, Azerbaycan ve Gürcistan Dışişleri Bakanları ile aralık ayında Tiflis’te biraraya gelerek, inşaat bölgesine gideceklerini ve son durum ile ilgili bilgi alacaklarını açıkladı

Daha önce geçikmelerin teknik neden ile olduğunu bildiren dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı: “Projede biraz geçikmeler yaşanıyor. Zira beklediğimizden daha sert zemin ile karşılaştık. Şimdi tunel inşası üzerinde çalışmalar gidiyor. Fakat, ben projenin, önümüzdeki yıl tamamlanacağına inanıyorum.” demişti.

Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Abid Şerifov ise açılamasına, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun tam hacimde 2016 yılı 3. ceyreğinde kullanıma gireceğini bildirmişti.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, inşasına 2007 yılında Gürcistan, Türkiye ve Azerbaycan arasında yapılan uluslararası anlaşma ile başlandı. Toplam uzunluğu 840 km’ye varan demiryolu hattı, ilk baştan yılda 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesinde çalışacak. Avrasya Tuneli’ne paralel olarak yapılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu Çin’den-Avrupa’ya kesintisiz demiryolu ulaşımı sağlayacak.

Reklamlar