İETT ‘den enerji maliyetlerini hafifletecek yöntemİETT ‘den enerji maliyetlerini hafifletecek yöntem :İETT, Beylikdüzü metrobüs park sahasında enerji maliyetlerinin hafifletilmesine katkı amacıyla rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbinini kurdu .

İETT, Beylikdüzü metrobüs park sahasında rüzgar enerjisinden elektrik üreten rüzgar türbini kurdu.

İETT’den yapılan açıklamaya göre, İETT, 2023 vizyonu için maliyetlerin etkinliği ve mali kaynakların verimli kullanılmasına zemin hazırlayacak projelere imza atıyor.

Bu doğrultuda, İETT, enerjinin verimli kullanılması ve enerji maliyetlerinin hafifletilmesine katkı amacıyla, rüzgar enerjisinden elektrik üretim kapasitesi yüksek çıkan Beylikdüzü metrobüs park sahasında, rüzgar türbini kurdu.

Şebeke elektriğinden bağımsız çalışan ve Beylikdüzü metrobüs işletme binasına elektrik sağlayacak sistem, yılda yaklaşık 17 bin kilowatt üretim yapacak. Üretilen elektrik, akülerde depolandıktan sonra sisteme aktarılacak.

Yılda yaklaşık 8 bin kilogram karbondioksit gazı salınımını engelleyecek ve 350 ağaçlık katkı sağlayacak sistemin rüzgar değerleri iyi olan tüm garaj ve peronlarda kurulmasını hedefleniyor.

İETT, 2016’da da Enerji Yönetim Merkezi kurarak Enerji Üreten Tesislerini uzaktan izleyip raporlamalar yapacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.