İşyeri baştemsilcisine İZBAN freni sökmediİşyeri baştemsilcisine İZBAN freni sökmedi :TÜRK-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası İzmir İZBAN İşyeri Baştemsilcisi Mustafa Özgüç sendikalaşma çalışmaları nedeniyle işten çıkarılması üzerine açtığı işe iade davasını kazandı.

TÜRK-İş’e bağlı Güvenlik-İş Sendikası İzmir İZBAN İşyeri Baştemsilcisi Mustafa Özgüç sendikalaşma çalışmaları nedeniyle işten çıkarılması üzerine açtığı işe iade davasını kazandı. Mahkeme, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda yer alan “İşyeri sendika temsilciliğinin güvencesi” maddesine dayanarak Mustafa Özgüç’ün işe iadesine ve boşta kalan günler için ücret ve diğer tüm haklarının kendisine ödenmesine karar verdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile TCDD’nin ortak yapımı olan İzmir Banliyo Sistemi’nde (İZBAN) yaşanan bu süreç şöyle gelişti: Mustafa Özgüç, İZBAN’da henüz istasyonlar inşaat halindeyken 8 Nisan 2010 tarihinde güvenlik görevlisi olarak işe başladı. Güvenlik personeli olmasına rağmen yeni oluşum aşamasında olan kurumda asansör bakımından inşaat işine kadar her türlü bakım onarım işini diğer arkadaşlarıyla birlikte üstlendi, hiçbir ek ücret almadı. Zor koşullar altında ve 7.5 saat sürekli ayakta çalışan Mustafa Özgüç, yönetimin sorunlarını dinlememesi üzerine 1 Kasım 2014 tarihinde Güvenlik-İş Sendikası’na üye oldu, 25 gün içinde ise 265 kişiyi sendikaya üye yaptı. Ancak sendikal faaliyetleri öğrenen İZBAN yönetimi sıkıyönetim başlattı. Özgüç’ün belirttiğine göre, güvenlik görevlilerine 30 dakika mola dışında istirahat kullandırılmaması ve 7.5 saat ayakta tutulmaları için istasyon operatörlerine mesaj atıldı. Birçok istasyon operatörü bunu uyguladı. Daha sonra da Özgüç hakkında 16 tutanak tutuldu ve 5 Aralık 2014 tarihinde kıdem ve ihbar tazminatı ödenmeksizin iş akdi feshedildi.

FESİH GEÇERSİZ SAYILDI
Mustafa Özgüç, iş akdinin haksız şekilde feshedildiğini gerekçe göstererek asıl işveren İZBAN ile taşeron şirket Öztaşlar Güvenlik Koruma’ya dava açtı. İzmir 13. İş Mahkemesi’nde görülen dava 17 Kasım 2015 tarihinde sonuçlandı. Mahkeme, davalı tarafça yapılan feshin geçersizliğine, Mustafa Özgüç’ün taşeron şirket Öztaşlar Güvenlik Koruma’ya işe iadesine karar verdi. Ayrıca davacının temsilcilik süresini aşmamak kaydıyla fesih tarihi ile kararın kesinleşme tarihi arasındaki ücret ve diğer haklarının her iki işveren tarafından ödenmesini istedi. Ve kararın kesinleştiği tarihten itibaren, Mustafa Özgüç’ün işe başvurması şartı ile 6 iş günü içinde ise başlatılmaması halinde iş ilişkisinin devam ettiği kabul edilerek ücret ve diğer haklarının her iki işveren tarafından müteselsilen temsilcilik süresince ödenmeye devam edilmesi gerektiğine karar verdi.

Mustafa Özgüç, 21 Kasım’da Aydınlık gazetesi İzmir Temsilcisi Hayati Özcan’a teşekkür ziyaretinde bulundu. Mahkeme kararını da değerlendiren Özgüç, “Bu başarı benim değil 400 işçi arkadaşımızın emeği ile kazanıllmıştır. Bu zafer işçinin moralini yükseltmiştir” dedi.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.