Konya İhracat ve ulaşımda ön planda

Konya İhracat ve ulaşımda ön planda :Yeni yatırımlarla üretim tesisi sayısı artan Konya, bugün 189 ülkeye ihracat yapıyor. Şehrin Türkiye’nin önemli sanayi üretim merkezlerinden birisi haline geldiğini anlatan Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, “En çok ihracat yaptığımız ilk 5 ülke Irak, Cezayir, Almanya, Suudi Arabistan ve İran” dedi.


KONYA Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü, şehrin Türkiye’nin önemli sanayi üretim merkezlerinden birisi haline geldiğini belirterek, sıkışan Marmara Bölgesi’nin yatırım yükünü hafifletmeye talip olduğunu söyledi. Kütükcü, Konya’nın makine imalat sanayi, otomotiv yan sanayi, döküm, gıda, ayakkabı gibi sektörlerde 189 ülkeye ihracat gerçekleştirdiğini belirtti. Başkan Kütükcü, şehrin savunma sanayi ihracatında Türkiye’de ilk 5’te yer aldığı bilgisini paylaştı.

EN FAZLA İHRACAT IRAK’A

Konya’nın ihracatında ilk üçte sırasıyla makine imalat sanayi, otomotiv endüstrisi ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri sektörlerinin yer aldığını aktaran Kütükcü, şehrin en fazla ihracat yaptığı ilk 10 ülkeyi Irak, Cezayir, Almanya, Suudi Arabistan, İran, ABD, Mısır, İtalya, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıraladı.
2014 yılının Konya için bir yatırım yılı olduğunu, 2015 yılında da bu yatırım iştahının devam ettiğini ifade eden Başkan Kütükcü, bugüne kadar kendi sanayicilerinin yatırımlarıyla büyüyen, son 15 yılda ihracatçı firma sayısını 4.3, ihracatını 17 kat artıran Konya’nın artık uluslararası yatırımcıların da tercih ettiği bir şehir haline geldiğini anlattı. Son 3 yılda 300 milyon Euro’nun üzerinde uluslararası yatırım alan Konya’daki uluslararası yatırım tutarının birkaç yıl içerisinde 700 milyon Euro’ya ulaşacağını ifade eden Başkan Kütükcü, 23 milyon metrekare büyüklüğü ile Türkiye’nin ikinci büyük OSB’si haline gelen Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde şu anda 105 yeni fabrikanın hızla yükseldiğini belirtti.

TÜRKİYE’NİN İKİNCİ BÜYÜĞÜ

Kütükcü, “Konya’daki faal OSB’lerden biri olan Konya Organize Sanayi Bölgesi, 23 milyon metrekareyle Türkiye’nin ikinci büyük OSB’si haline geldi. 4’üncü genişleme hamlesini de gerçekleştirdiğimiz Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilerimize 105 yeni yatırım alanı tahsis ettik. 4 milyon metrekareden oluşan bu 4’üncü kısım genişleme alanında firmalarımız yatırımlarına çok hızlı bir şekilde devam ediyorlar” dedi.

Üretim odaklı Ar-Ge merkezi

ŞEHRİN ürettiği katma değeri artırmak amacıyla Konya Organize Sanayi Bölgesi içerisinde Innopark isminde bir Teknoloji Geliştirme Bölgesi inşa ettiklerini anlatan Kütükcü, “Burada tahsis için sona yaklaştık. Innopark’ın üretim odaklı bir ArGe-inovasyon merkezi olması bizim için çok önemli” dedi.

Ulaşımda da öne çıkıyor

TÜRKİYE’nin merkezinde geniş coğrafyasıyla, nitelikli üretim kabiliyetiyle gelecek vadeden Konya’nın hızlı ulaşan ve ulaşılabilen bir şehir olma yolunda da epey mesafe kat ettiğini anlatan Kütükcü, Konya’dan Ankara, Eskişehir ve İstanbul’a hızlı tren seferlerinin bulunduğunu, ayrıca Konya sanayisinin lojistik avantajını artıracak Lojistik Köy Projesi, Konya-Karaman-Mersin Hızlandırılmış Demiryolu Hattı, Antalya-Konya-Aksaray-Nevşehir-Kayseri Hızlı Treni ve Yeni Çevre Yolu gibi projelerin de çalışmalarına başlandığını anlattı.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar