Moskovada metro inşaatında çalışacak eleman sıkıntısı yaşanıyorMoskovada metro inşaatında çalışacak eleman sıkıntısı yaşanıyor :Moskova Belediye Başkan Yardımcısı Marat Husnullin, Moskova’da metro inşaatında çalışacak eleman sıkıntısının yaşandığını bildirdi.

Başkentin metro inşaatında çalışacak 20 bin elemana ihtiyacı olduğunu belirten Husnullin,” Ciddi anlamda çalışan ihtiyacımız var. Döviz fiyatları artınca yurtdışından yabancı işçi de çalıştıramıyoruz. Bu nedenle BDT ülkelerinden metro inşaatında çalışabilecek, metro inşaatından anlayan tüm işçi ve proje tasarımcıları topluyoruz. İnşaat temposunu bu seviyede tutabilmemiz için 50 bin çalışana ihtiyacımız var ancak bizim şu anda metro inşaatında çalışan tasarımcı ve işçi sayımız 30 -35 civarındadır” dedi.

Önümüzdeki yıldan itibaren çalışma temposunun hızlanması gerektiğine dikkat çeken Husnullin,” 2016’dan itibaren yılda 20 kilometre metro hattı inşa edeceğiz. 20 kilometrelik yol yaklaşık 10 metro istasyonudur” dedi.

2012-2020 yılları arasında Moskova’da 78 yeni metro istasyonunun açılması planlanıyordu. Ancak şimdiye kadar sadece 15 metro istasyonu hizmete açıldı üstelik bunların hiçbiri belirlenen sürede teslim edilemedi.

Bilindiği gibi, başkent yetkilileri 2015’te 8 metro istasyonunu hizmete açmayı öngörmüşlerdi. Ancak başkentte sadece bir metro istasyonu hizmete açıldı. Açılan “Kotelniki” metrosu da sadece Tagansko-Krasnopresnensky metrosunun yoğunluğunu artırdı. Önümüzdeki günlerde “teknopark” metrosunun açılışının yapılması bekleniyor. Geriye kalan tüm projeler de gelecek yıla ertelendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.