Salı Grubu’nda Antalyanın Ulaşımı KonuşulduSalı Grubu’nda Antalyanın Ulaşımı Konuşuldu :SALI Sanayici ve İşadamları Grubu’nun (Salı Grubu) haftalık toplantısına konuk olan Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay, ulaşım konusunda yapılan çalışmaları anlattı.

Antalya Tenis İhtisas ve Spor Kulübü’nde (ATİK) Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un evsahipliğindeki toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Planlama ve Raylı Sistem Daire Başkanı Hülya Atalay konuk oldu. Atalay, Antalya’da son yıllarda ulaşımla ilgili atımları anlattı. Antalya’da raylı sistem ile ilgili gelişmelere değinen Atalay, ilk raylı sistem çalışması Hasan Subaşı döneminde yapıldığını ifade etti. Nostalji tramvay hattından sonra raylı sistemde ikinci aşamanın Belediye Başkanı Menderes Türel’in ilk döneminde yapıldığına işaret eden Atalay, Meydan- Fatih olan bu hattın 11 kilometre olduğunu kaydetti.

“18 KİLOMETRELİK YENİ HAT”

Raylı sistem üçüncü aşama çalışmalarının başladığına işaret eden Atalay, “Meydan’daki tramvay hattının devamı niteliğindeki olan hattın çalışmalarına başlandı. 18 kilometrelik hat için 18 araç alımı için çalışmalara başlandı Raylı sistemin üçüncü aşaması için şuanda sadece fikir projeleri çalışmaları devam ediyor” dedi.

“HERKESİN BEKLENTİSİ VAR”

Ulaşım sektörünün hareketli bir sektör olduğunu anlatan Atalay, “Rantı yüksek, talebi fazla bir sektör. Memnun etmemiz gereken kesim sadece şehrin belirli bir bölümü değil sokağa adım atan herkes bir beklenti içerisinde. Bundan dolayı kente yaşayan her bir vatandaşa sorumluluğumuz var. Bu toplu taşıma anlamında oluyor, yol anlamında, güvenlik anlamında, sinyal, servis, her şey ulaşımın farklı sektörü içerisinde” diye konuştu.

“UYGULAMA SAFHASINDAYIZ”

Bütünşehir Yasası ile Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sınırlarının tüm kenti kapladığına işaret eden Hülya Atalay, Büyükşehir’in artık sadece merkez 5 ilçeye değil tüm kente hizmet verdiğini söyledi. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Büyükşehir yapılandırmasını en hızlı yapan belediyeler arasında önde olduğunu ifade eden Atalay,” Bu yapılandırma döneminde ilçelerin sorunlarını tanımak için büyük bir zaman harcadık. Ulaşım hakkında yapmak istediğimizi daha yapamadık. Şu anda uygulama geçme safhasındayız. Bundan sonraki sürecimiz daha hareketli olacak. Şimdiye kadar sürecimiz daha çok inceleme ve bilgi toplamaya yönelikti” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.