Azerbaycan Kuzey-Güney ulaşım koridorunun yapımını hızlandıracakAzerbaycan Kuzey-Güney ulaşım koridorunun yapımını hızlandıracak :Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, uluslararası ulaşım koridoru olan “Kuzey-Güney” projesinin Azerbaycan’daki kısmının yapımının hızlandırılması için talimat verdi.

Talimat doğrultusunda, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi ve Sanayi Bakalığı ve Azerbaycan Demiryolları Kurumu “Kuzey-Güney” ulaşım koridoru kapsamında Azerbaycan ve İran arasında demiryolu ağının kordinasyonu için anlaşma çerçevesi hazırlaması ve Cumhurbaşkanı’na sunması için görevlendirildi.

Ayrıca Astara nehri üzerinden iki ülkeyi birleştirecek köprü yapımı için finansmanın sağlanması meselesi görüşülecek.

Ayrıca Azerbaycan’ın Astara istasyonundan İran sınırına kadar demiryolu ve Astara nehri üzerinden köprünün yapımı Azerbaycan Demiryolları Kurumu’na havale edildi.

Devlet Gümrük Komitesi ve Devlet Sınır Servisi’ne demiryolu koprüsü için gümrük ve sınır altyapısı oluşturulması talimatı verildi.

Bakanlar Kurulu’na gerekli toprakların alımı, Maliye Bakanlığına ise gerekli finansmanın sağlanması için talimat verildi.

Rusya-İran-Hindistan arasında ulaşım kolaylığı sağlayacak projenin, Azerbaycan’ın tranzit fırsatlarını genişlendireceği düşünülüyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.