Balıkesire Raylı Sistem Ve Havalimanı Terminali MüjdesiBalıkesire Raylı Sistem Ve Havalimanı Terminali Müjdesi :Ankara’da çeşitli temaslarda bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’e raylı sistem yapılacağının müjdesini verdi

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım ile Balıkesir için hazırladığı projeleri ve Bakanlık ile işbirliği imkanlarını müzakere etti. Başkan Uğur, Ulaştırma Bakanlığı’ndaki toplantıdan Balıkesir’e Raylı Sistem ve yeni Havalimanı Terminali müjdesi ile çıktı.

Balıkesir kent merkezindeki Otogar’dan (Ayşebacı) başlayıp Sanayi, Gar ve Yıldız duraklarına uğradıktan sonra Organize Sanayi Bölgesi’ne kadar uzanacak hattın işletmesini Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yapacak. Bakan Binali Yıldırım’ın İzmir’de İZBAN A.Ş adıyla başarıyla uyguladığı sistem, Balıkesir’de Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından gerçekleştirilecek. TCDD ile protokol hazırlıklarına başlayan Balıkesir Büyükşehir; istasyonlar, üstgeçitler ve trenler için de çalışmaları başlattı. Başkan Uğur, 103 milyon dolar yatırımla hayata geçecek proje için UDH Bakanı Binali Yıldırım’a teşekkür etti. Yerli araçlar kullanmayı tercih edeceklerini belirten Başkan Uğur, 2018 yılına kadar raylı sistemi hizmete açmayı planladıklarını ifade etti. Otogar – OSB 1. Etabın hayata geçmesinin ardından Edremit Yolu’nda Kabakdere’ye kadar uzanacak 2. Etaba geçilecek. Yılda 12 milyon yolcu taşıması hedeflenen raylı sistem hattı, Balıkesir kent merkezinde toplu taşımanın payını artırarak trafiği rahatlatacak. Binali Yıldırım’ın önceki bakanlık döneminde başlattığı İzmir Banliyo hattı İZBAN, bugüne kadar 250 milyonun üzerinde yolcu taşıdı.

Aynı ziyarette gündeme gelen ve Binali Yıldırım’dan sözü alınan bir diğer önemli yatırım ise Havalimanı terminal binası oldu. Bakanlığı döneminde Edremit’e Kocaseyit Havalimanını kazandıran Yıldırım, Edip Uğur’a projeleri Büyükşehir Belediyesi’nin hazırlaması halinde ihtiyaca cevap verecek modern bir terminalin müjdesini verdi. Askeri ve sivil kullanıma açık Balıkesir Havalimanı, özel jetlerden yoğun talep görüyor. Yeni termimal binası ile havalimanı, özel jetler ve iç hat uçuşları için elverişli hale gelecek.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Sayın Başkan daha önce BŞB nin iletişim adresinde de paylaştığım bir görüşümü yinelemek istiyorum. Gerek raylı sistemi gerekse havalimanı terminalini Bandırma bölgesinden halen var olan ve Edremit bölgesinden TCDD tarafından projelenip yapılabilecek olan demiryolu hatlarıyla entegre etmediğiniz sürece bu güzel yatırımlar yeterince uygun hale gelemeyecektir. Ayrıca siyaseten de yeterince faydalı olamayacaktır. Edremit ve Bandırma yanınızda olmaksızın yada buraları da sisteme dahil etmeden yapacağınız her yatırım ölü yatırım olarak kalmaya mahkumdur. Özellikle İzmir- ankara YHT ve Bandırma – bursa – ankara YHT bittiğinde Balıkesir otomatik olarak demiryolu ulaşım ağının dışında kalacaktır. Bu durumda Şimdiden Balıkesir Edremit arasına yapılacak olan çift hat elektrikli ve halen kullanılan YHT setlerinin ve üretilecek milli hızlı trenlerin de işletilmesine uygun olarak planlanacak bir demiryolu Balıkesir’e Edremit’ ten Eskişehir üzerinden ankara ve İstanbul’ a ulaşım olanağı verecektir. Bu hat Balıkesir’ in kurtarıcı hattı olacaktır. Ayrıca Halen var olan hattan Savaştepe, Bandırma ve yapılacak olan hattan da edremit ile havalimanı terminal bağlantısı yapıldığı zaman Türkiye’ nin birçok yerine ve yurtdışındaki birçok yere seferlerin olduğu nir havalimanı halina gelecektir. Bugün atatürk havalimanından sonra en işlek havalimanının İzmir adnan menderes havalimanı olmasının sebebi de buradan bölgenin neredeyse tamamına raylı sistemin işler halde olmasıdır.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.