Bozankaya, Transist 2015 Fuarı’nda elektrikli otobüsünü sergileyecekBozankaya, Transist 2015 Fuarı’nda elektrikli otobüsünü sergileyecek :Bozankaya, 17-19 Aralık tarihleri arasında bu yıl sekizincisi düzenlenecek Transist 2015’de şehir içi toplu taşıma hizmetlerinde yeni trend olan elektrikli otobüsünü sergileyecek.

Türkiye’deki ilk ihaleleri kazanarak hayata geçirilen ilk elektrikli otobüs olacak yerli üretim Bozankaya E-Karat, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek 8.Uluslararası Ulaşım Teknolojileri Sempozyumu ve Fuarı Transist 2015’de yerini alıyor. Tüm dünyada şehir içi ulaşımda elektrikli otobüslere talep artarken ilk on üretici arasında yer alan Bozankaya’nın E-Karat otobüsüne ilgi büyük. (B03 No’lu Stant)

Şehir içi ulaşımında yenilenebilir enerji ile çalışması, yakıt tasarrufu, sıfır emisyon ile çevreci olması, dur-kalkın sık olduğu bölgelerde enerjinin geri kazanımı gibi bir çok yönden avantajlarıyla E-Karat, toplu taşıma işletmelerine katkı sağlıyor. Bozankaya A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay, fuar öncesi yaptığı açıklamada; “Bozankaya’nın tasarımı ve üretimi olan E-Karat, şehir içi toplu taşımada işletme ve yolcular için pek çok faydayı bir arada sunuyor. Elektrik enerjisi ile çalıştığından diğer yakıt türlerine göre çok daha az maliyetli. Yakıt tüketimi az olduğu gibi çevre dostu bir araç. Sessiz çalışması, güvenlik ve konforu ile hem yolcular hem de şehir hayatı için modern bir toplu taşıma hizmeti sağlıyor,” dedi.

Şarj edilebilir akü ile çalışan Bozankaya E-Karat, 10 yıl boyunca tek şarjda 200 km menzil garantisi ile sunulurken ortalama 260-320 km arasında yol yapabiliyor. E-Karat, elektrikli araç istasyonlarının yanı sıra doğrudan mobil şarj cihazı ile 380V bağlanıp istasyona ihtiyaç duymadan da şarj edilebiliyor.

Aytunç Günay açıklamasında; ”Türkiye’de İstanbul, Malatya, Konya, Eskişehir gibi farklı koşullara sahip illerde saha sürüşleri gerçekleştirdik. Aldığımız sonuçlar ise gerçekten memnun edici. Türkiye’de yerel yönetimler ile test sürüşlerimiz devam ederken yurtdışından da büyük talep görüyor ve farklı ülkelerde saha sürüşleri yapıyoruz. İlk elektrikli Bozankaya E-Karat otobüsler, 2016 yılı başında Konya Büyükşehir Belediyesi ve Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nde hizmet vermeye başlayacak. Ardından Almanya’nın Bonn şehrine de E-Karat vereceğiz,” diyor.

E-Karat, 10.5 metre, 12 metre ve 18 metre olarak farklı modelleri ile sunuluyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.