Cumhurbaşkanı Erdoğan Alaaddin-Adliye Tramvay Hattının Açılışını YaptıCumhurbaşkanı Erdoğan Alaaddin-Adliye Tramvay Hattının Açılışını Yaptı :Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı ile 72 yeni tramvayın açılışını yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın Yeni Türkiye’nin her alanda lokomotif şehirlerinden biri olacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırdığı Alaaddin-Adliye Raylı Sistem Hattı ile 72 yeni tramvayın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tarafından yapıldı.

Mevlana Meydanı’nda on binlerce Konyalının katılımı ile düzenlenen törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 12 yıldır Şeb-i Arus törenlerine iştirak ettiği ve yatırımların açılışlarını yaptığı için Konya halkı adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti.

Konya’yı geçmişi kadar büyük ve görkemli bir geleceğe hazırlamak için tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde çalıştıklarını kaydeden Başkan Akyürek, teknoloji olarak Türkiye’de bir ilk olan katanersiz raylı sistem hattının ve 72 yeni tramvayın hayırlı olmasını diledi.

Konya Valisi Muammer Erol, Büyükşehir Belediyesi’nin Konya merkezde ve yeni yasa kapsamında şehrin tamamında çalışmalarını başarı ve özveriyle sürdürdüğünü belirterek, hizmetlerin daha iyi ve hızlı yapılabilmesi için el ele, gönül gönüle çalıştıklarını dile getirdi.

METRONUN PROJE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, dostluğun, kardeşliğin timsali olan Konya’yı hızlı trenle Ankara’ya bağladıklarını, şimdi de Konya’dan Karaman’a hızlı tren çalışmalarının süratle devam ettiğini ifade etti. Konya’ya 45 kilometrelik metro hattının proje çalışmalarına başlandığını, yolcu talebinin en fazla olduğu noktadan çalışmalara başlayacaklarını vurgulayan Yıldırım, “Büyükşehir Belediyemizin bugün açılışını yapacağı raylı sistem Türkiye’de bir ilk. İlk defa bataryalı sistemle yeni tren setleri devreye sokuldu. Büyükşehir Belediye Başkanımızı kutluyor, tebrik ediyorum” dedi.

KONYA ÖRNEK BİR ŞEHİR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, toplamda 500 milyon liralık yatırımı Konya’ya kazandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve emeği geçenleri tebrik ederek, Konya’nın genel olarak şehircilik; özellikle de toplu taşıma, toplu konut, çevre düzenlemesi, tarihi eserlerin korunması ve kültürel çalışmalar açısından örnek şehirlerden olduğunu dile getirdi.

ULAŞIMDA EN GELİŞMİŞ ŞEHİRLERDEN BİRİ

Konya-Ankara ve Konya-İstanbul arası yüksek hızlı tren seferlerinin ardından şimdi de Konya’dan Karamana, oradan Mersin’e, oradan da Mardin’e kadar uzanacak yeni bir hızlı tren hattı inşa edildiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, hattın bir kısmının inşasının başladı, bir kısmı ile ilgili proje ve ihale çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Antalya’yı Konya’ya bağlayacak, buradan da Aksaray ve Nevşehir üzerinden Kayseri’ye uzanacak hızlı tren projesinin ihale ve sözleşme sürecinin devam ettiğini anımsatan Erdoğan, hattın inşasına 2017 yılında başlamayı planladıklarını dile getirdi.

Şehir merkezindeki raylı sistemleri de yenileyip genişlettiklerini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şehir merkezi ile Selçuk Üniversitesi arasındaki mevcut tramvay hattının yerine modern bir metro sistemi yapılarak ulaşım yer altına alınacak. Necmettin Erbakan Üniversitesi ile belediye arasında bir başka metro hattı daha kurulacak. Konya, iki etapta 27 istasyonu olan günde 500 bin yolcu taşıyacak bir metroya sahip olacak. Bu projenin altyapı çalışmalarına inşallah yılbaşından sonra başlanıyor. Metronun şimdiden Konyalı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Bölünmüş yollar konusunda da Konya’nın geçtiğimiz 13 yılda adeta bir devrim yaşadığını, 167 kilometrelik bölünmüş yol ağına 800 kilometre daha bölünmüş yol ilave ettiklerini hatırlatan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Konya’nın tramvayıyla, metrosuyla, hızlı treniyle, bölünmüş yollarıyla ulaşım alanında ülkenin en gelişmiş şehirlerinden biri haline geldiğini söyledi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.