Harun Karacan Basın Mensupları ile BuluştuHarun Karacan Basın Mensupları ile Buluştu :Ak Parti Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir’de yapılan yatırımlar hakkında Eskişehirli vatandaşlardan hiçbir konunun saklanmayacağı, herşeyin şeffaf olacağını söyledi.

Düzenlediği toplantıda, Eskişehir’le ilgili merak edilen konulara açıklık getiren Karacan, açıklaması sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Karacan, milletvekili olmasının ardından geçen 45 gün sonrasında tek başına ilk kez basın mensupları ile bir araya geldi. Meclisin açılması, hükümet programının okunması ve geçici bütçe ve komisyonlar derken ilk defa gazetecilerle birlikte olma fırsatı yakaladığını ifade eden Karacan, “Milletvekilliği adaylığı sürecimde ve seçildiğimde bir tek şey söyledim. Eskişehir halkından hiçbir konu saklanmayacak, her şey şeffaf olacak, Eskişehir’in istemediği bir proje olmayacak. Eskişehir hiçbir şey şekilde yanıltılmayacak. Bundan sonraki görevim sona erinceye kadar kendi açımdan böyle olacak” dedi.

PROJEDE ÖDENEK BEKLENİYOR
Eskişehir’e kamuoyunu meşgul eden, son günlerde tartışılan iki konu bulunduğunu ifade eden Milletvekili Karacan, “Birincisi TCDD tarafından yeraltına alınan bölgenin üzerinin peyzaj çalışması, ikincisi Eskişehir Şehir yani Bölge Hastanesi” dedi. Bunları takip ettiğini aktaran Karacan, şöyle konuştu:
“Konulara ilgisiz kalmadık, Eskişehir ile ilgili ’E’ harfi çıksa her konuya müdahil olurum. Muhatapları ile ilgili gerekli görüşmeler yaptım. Ulaştırma Bakanlığı, TCDD ile muhatabız bununla beraber Yüksek Planlama Kurulu, Kalkınma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı da devreye giriyor. Demiryollarının yeraltına alınması ile ilgili şunu söylemek istiyorum. Bu biraz geçiş projenin peyzaj çalışması Ankara-İstanbul’a kadar devam eden projenin içinde yer alıyor. Yaklaşık 9 milyon 400 bin liralık büyük bir proje bu. Projenin hayata geçtiği dönemdeki Genel Müdür Süleyman Karaman ve yardımcısı ön protokolü Büyükşehir Belediye Başkanına aktarmıştı, İlgili daire başkanlıkları 2014 yılı başında belediye yetkilileri ile görüşmüş ve projede mutabık kalınmış. Karşılıklı imza altına alınmış bir proje.”

“İYİ NİYETLE ÇALIŞTIKLARINI BİLİYORUM”
Proje hakkında Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in bilgilendirildiğini ve projeye imza attığını söyleyen Milletvekili Karacan, şöyle konuştu:

“O zamanki TCDD genel müdür, Yapım Daire Başkanı, Büyükşehir’i ziyaret ederek, bu proje hakkında sunum yapmışlar. Projenin üzerinde nereye yapılması gerekiyor, nerede ağaç olması, nerede göbek olması gerekiyor, Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşme yapılmış., imza altına alınmış. Şimdi bu konu böyle iken, imza verip onaylarken, hâl böyle iken birilerinin çıkıp, projeyle ilgili ‘Burası bulvar olsun’ açıklaması yapmasının tuhaf olduğunu ifade etmek isterim. Veya Büyükerşen, sonradan fikir değiştirmiş olabilir, bulvarın olmasının daha yararlı olabileceğini düşünmüş olabilir. Ama proje belirli bir aşamaya gelmiş. Bu saptamamla polemik başlatmaya niyetim yok. Tamamen şeffaflık içinde herkesin bilmesi için açıklıyorum. Bu protokolü imzalarken hem TCDD hem de Büyükşehir Belediyesi’nin iyi niyetle çalıştıklarına inanıyorum.”

ÖDENEK BİTTİ
Projede genel seçimler nedeniyle ödeneğin bittiğini ifade eden Harun Karacan, Yüksek Planlama Kurulu’ndan ödenek çıktığında çalışmaların devam edeceğini kaydederek, “Ülke 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine kilitlendiği dönemde, proje maalesef durduruldu. Ödeneğin revize edilmesi konusunda Kalkınma Bakanı ile bizzat görüştüm. Kalkınma, Ulaştırma ve Maliye Bakanı’nın imza atması gerekiyor. Bu imzalar atılıp, ödenek çıkar çıkmaz proje devam edecek. Bunun da takipçisi olacağıma ifade etmek istiyorum” şeklinde konuştu.

HASTANEDE YÜKSEKLİK KODU SORUNU
Eskişehir Şehir Hastanesi konusunda da açıklama yapan Milletvekili Harun Karacan şunları kaydetti:
“Eskişehir gündeminde. Burada bir teknik sıkıntılar çıkmış. Havacılık Merkezi duruyor. Yükseklik kodu ile bir sorun çıkmış. Bu konuda da üç bakanlık; Ulaştırma, Milli Savunma ve sağlık Bakanlığı çalışıyor. Sorunla ilgili yazışmalar yapılmış, sorun çözülecek. Söz konusu bu sorunlar giderilince çalışma tamamlanacak. Bu projelerde kusurlu insanları aramayı vicdanlı bulmuyorum. Ancak bundan sonra odaklanacağım nokta; bu iki projenin bitmesi ve hizmete girmesi, önündeki engelleri kaldırmaktır. Üzerime düşünen görevi yapmaya hazırım.”

SIRADA GAYE USLUER VAR
6 milletvekili olarak ayda bir kez toplanma kararı aldıklarını ifade eden Milletvekili Harun Karacan, “Daha önce Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı ev sahipliği yaptı. Bundan sonra da Gaye Usluer yapacak. Her ay bir araya gelip Eskişehir sorunlarını ele alacağız” dedi.

Kente ilişkin programlarında yeni bir çalışma olup olmadığı sorusunu da yanıtlayan Karacan, “Eskişehir’de başlamadığımız projeleri söylemeyeceğiz. Başladığımız projelerde bile sorun çıkıyor. Başlamadan projeleri söylemeyeceğiz” diye konuştu

ESKİŞEHİR UÇAK SEFERLERİNİ İSTİYOR
Eskişehir’den uçak seferlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin soruyu ise Harun karacan şöyle yanıtladı:
“Ulaşım medeniyettir, Valilik bu konuyla ilgili anket yaptırdı, Eskişehir’de herkes uçağı istiyor. İstanbul, İzmir ve Antalya’ya sefer isteniyor. Ankete katılanların yüzde 80’ini herkes Sabah 06.00- 07.30 saatleri arası Atatürk Hava alanına uçuş istiyor.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.