İzmirde Toplu Ulaşıma Zam İçin Tepkiİzmirde Toplu Ulaşıma Zam İçin Tepki :İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin açıklaması ile 1 Ocak 2016 tarihi itibari ile geçerli olmak üzre şehir içindeki toplu taşımada otobüs ile birlikte metro, vapur, feribot ile İZBAN’daki ulaşım ücretlerine yüzde 8’lik bir oranda zam yapmasına İzmirli olan vatandaşlar büyük tepki gösterdi.

İzmir’de toplu ulaşıma yapılan zam oranlarına tepki gösteren vatandaşlar, aldıkları ulaşım ile verdikleri paranın örtüşmediği ifade ederek, “Ulaşım olsa zam yapsınlar doğru düzgün ulaşım yok” dedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere şehir içi toplu taşımada otobüs, metro, vapur, feribot ve İZBAN’daki ulaşım ücretlerine yüzde 8 oranında zam yapmasına İzmirli vatandaşlar tepki gösterdi. İstanbul’dan İzmir’e yeni gelen Ceren Aktürk, İzmir’de fiyatların ve ulaşımın daha uygun olacağını ancak durumun öyle olmadığını belirterek, “İstanbul’dan geliyoruz. Ulaşımın daha kolay olacağını düşünüyorduk, fiyatların artacağından haberimiz yoktu. Bu durum öğrencileri olumsuz şarta etkileyecektir” dedi. Emekli İbrahim Leylek ise ulaşımdan yeteri kadar verim alamadıklarına değinerek, “Ulaşım olduğu zaman zam yapsınlar ama ulaşım yok. Doğru düzgün ulaşım yok. Otobüsler geç geliyor” diyerek tepki gösterdi. Mehmet Gökçe isimle genç de sürekli zam yapıldığını belirterek, şunları söyledi: “Sürekli zam geliyor.Öğrenci kartı kullanmıyorum ama kullansam da bir şey fark etmeyecek ona da zam geliyor.

Ulaşımda otobüsler çok geç geliyor, otobüsler çok az. Bir 5 numaralı hat ard arda gelmesi gerekirken 40 dakika arayla geliyor, en fazla 20 dakika olması gerekiyor. Zam olması gerçekten kötü bizim için böyle zorlukla ulaşım yapıyorsak zam olmaması gerekiyor. Çünkü ulaşımdan faydalanmıyoruz doğru dürüst.” Yapılan zammın fazla olduğunu belirten bir tıp öğrencisi “Korkunç bir zam, 2.25 nedir. 2 kilometre yol gidiyoruz, 2.25 TL veriyoruz. Ben öğrencilik kartımı da yeni çıkardım. Çok fazla ulaşımı kullanmamaya çalışıyorum, yürüyorum genelde. Sağlık için hem spora para vermeyelim hem de ulaşıma” diye konuştu. Bir diğer tıp öğrencisi Nevra Kaya da “Pahalandırmasalar bizim için çok daha iyi olur. Öğrenci için 1.25 filan iyi de bazen kartımızı kaybediyoruz tam basıyoruz 2.25 ve insanın içi acıyor açıkçası.Çok pahalandırmasalar bundan daha fazla böyle gitse keşke” ifadelerini kullandı.

1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni tarifeye göre tam bilet 2,25 TL’den 2,40 TL’ye, öğrenci bileti fiyatları 1,25 TL’den 1,35 TL’ye, öğretmen bileti fiyatları ise 1,60 TL’den 1,75 TL’ye yükselecek. 60 yaş kartlarında 115 TL olan kart ücreti 125 TL’ye çıktı. 3-5 biniş kartlarında da, 2 binişlik kartlar 5,80 TL’ye, 3 binişlik kartlar 8,20 TL’ye, 5 binişlik kart ücretleri ise 13 TL’ye yükseldi.105 TL bedelle satılan pasolar da yeni yıldan itibaren 118 TL’ye çıkacak. ‘Baykuş’ seferlerinde de bilet fiyatı tam biniş için 4,50 TL’den 4,80 TL’ye, öğrenci 2,70 TL’ye öğretmen ise 3,50 TL’ye çıkartıldı. Urla, Seferihisar, Torbalı, Foça, Kemalpaşa, Selçuk, Doğanbey, Balıklıova, Gerenköy, Özdere gibi ilçe ve beldelere biniş ücretlerinde tam 3,95 TL’den 4,20 TL’ye, öğrenci 2,15 TL’den 2,30 TL’ye, öğretmen ise 2,40 TL’den 2,60 TL’ye çıkarıldı. Yeni yılda Kınık, Bergama, Dikili, Aliağa, Ödemiş, Tİre, Beydağ, Kiraz, Çeşme, Karaburun gibi uzak ilçelerde ise tam binişler için 4,80 TL, öğrenci binişleri için 2,65 TL, öğretmen binişleri için ise 3 TL’lik fiyat belirlendi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.