İzmir Körfez Geçiş Projesi 2023’te biterİzmir Körfez Geçiş Projesi 2023’te biter :Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, daha önce açıkladığı, son zamanlarda yeniden gündeme gelen Çiğli ile İnciraltı’nı bağlayacak Körfez Geçiş Projesi’ne karşı çıkanları da ikna edeceklerini söyledi. Bakan Yıldırım, “İzmir kamuoyunun bu projeye olumlu baktığını gördük. Bu iyi bir adım ve başlangıç. Projenin sosyal faydaları, şehre katacağı değerleri daha çok konuşmamız lazım” dedi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım izmir’de basın temsilcileri ile kahvaltılı toplantıda buluştu. Yeniden bakan olduktan sonra ilk kez İzmir’e gelen Yıldırım’ın Mövenpick Otelde’ki toplantısına AK Parti İzmir İl Başkanı Bülent Delican, İzmir Milletvekilleri Necip Kalkan, Kerem Ali Sürekli, Hamza Dağ ve Atilla Kaya da katıldı.

Bakan Yıldırım, son günlerde yeniden gündeme gelen İzmir Körfezi, köprü, tünel geçiş projesiyle ilgili bilgiler verdi. İzmir’de uzun zamandır ilk defa bir konu üzerinde ortak hareket sağlandığını gördüğünün altını çizen Bakan Yıldırım sayısı az olsa da bazı STK’ların olumsuz tutumunda değişiklik olmadığının altını çizdi. Olumlu mesajlar veren Bakan Yıldırım, “Ama onların da dikkate almasının gerekli olduğunu düşünüyurum. Özellikle bu arkadaşlarımıza yönelik bir çalışma yapmayı düşünüyorum. Bilgi yetersizliğinden kaynaklandığı kanaatindeyim. Buna rağmen tutumlarını değiştirmezlerse üzerinde daha fazla durmaya ihtiyaç yok. Çünkü projenin üzerinde yeterince olumlu kanaat oluşmaya başladı” dedi.

Yapılan bir ankette Körfez Geçiş Projesi’ne yüzde 69 olumlu, yüzde 31 olumsuz yaklaşıldığını hatırlatan Bakan Yıldırım, “Benim şaşırdığım bir şey var. Yüzde 69 olumlu bulunması bence düşük, yüzde 31 karşı çıkanların oranı da yüksek. Demek ki projeyi yeterli anlatamamışız. Bu kadar karşı çıkışın bilimsel altyapısının olduğunu düşünmüyorum. Yüzde 10 civarında karşı duruş bekliyordum. Biraz daha üzerinde çalışmamız, sanal ortamda da daha iyi anlatmamız lazım. İzmir kamuoyunun olgunlaşmasının önemsiyorum. İzmir kamuoyunun bu projeye olumlu baktığını gördük. İzmir’in karar vericileri sivil toplum kuruluşları, İzmir adına söz söyleyenler projeye müspet yaklaşıyor. Bu iyi bir adım ve başlangıç. Projenin sosyal faydaları, şehre katacağı değerleri daha çok konuşmamız lazım. Bu hazırlığın içindeyiz. Teknik düzeyde de çalıştaylar yapacağız. Projeyi görücüye çıkaracağız.”

Yıldırım, ÇED sürecinin sürdüğünü, projenin doğal yapıya zarar vermeyeceğini savundu, “Projenin doğal yapılara zarar vermemesi için her türlü önlem alınacak. Kuş cennetine zarar getirecek bir durum olmayacak. Güzergah İzmir Çevreyolu, Çiğli ve Menemen ile birleşecek şekilde planlanıyor. Diğer tarafta Narlıdere’de, İnciraltının hemen kenarından Çeşme çevreyoluna bağlanmış olacak” dedi.

YAPAY ADA

Projenin gerçekleşmesi için teknik zorunluluk olarak Körfez’de bir yapay ada oluşturulacağını anlatan Bakan Yıldırım, Körfez’in zemin yapısı nedeniyle tamamının tünel olmasının mümkün görünmediğinin de altını çizdi. Yıldırım şu bilgileri verdi,

“Körfez’in içinde oluşturulacak yapay ada ve o adanın fanksiyonları konusunda henüz alternatifler bitmiş değil. Burada da projeyi cazip hale getirmek için farklı düşünceler var. Onu da ayrıca kamuoyuyla paylaşacağız. Bu ulaşım projesi parçası olmasının yanında İzmirliler için bir yaşam alanı oluşturacak. Proje kadar, hatta projeden daha önemlli olduğunu düşünüyorum. Yapay Ada konusunda İzmir kamuoyunun görüşlerini alacağız. Projenin maliyeti kaba taslak elimizde var ama asıl maliyet sondaj çalışmalarıyla ortaya çıkacak. Burada zemin oldukça gevşek. O nedenle yanıltıcı olabilir. Karada ve denizde yapılacak sondajların ardından maliyeti ortaya konacak.

Toplam proje uzunluğu 1800 metre tünel, 4.200 metre köprü, 800 metre de yapay ada olacak. Tüp geçitten köprü geçişine sağlam bir yapıya ihtiyaç var. O nedenle bir yapay adayı yapmak zorunlu. Bu yapay adanın İzmir’e ayrı bir güzellik katacağına inanıyorum. Denizin ortasında yeşil bir alan olacak. Köprü de Körfez’den çok güzel gözükecek.”

PROJENİN FİNANSI

Yap işlet devret olduğundan proje tamamlandığında geçişin ücretli olacağını anlatan Bakan Yıldrırım, “Kendi kendini finanse edecek. Bu tür projeleri genel bütçe ile yapmak çok kolay değil. Bu ve buna benzer projeleri bu yöntemle yapıyoruz. İzmir İstanbul otoyolu da 3. Havaalanı da böyle. Bundan sonra bu tip büyük projelerde alternatif finans yöntemlerine daha fazla başvuracağız. Projeyi daha fizibıl hale getirmek için çeşitlendirmek istiyoruz. Fizibıl olmasının iki yolu var. Ya dolaylı gelirleri arttırıp geçiş ücretini makul düzeylerde tutmak, veya geçiş ücretini yüksek tutup fizıbıl hale getirmek. İkincisi çok tercih ettiğimiz bir şey değil. Proje 2023’e yetişir. Daha önce de bitebilir” dedi.

İZMİR-İSTANBUL OTOYOLU

Yapımı devam eden İzmir- İstanbul Otoyolu için de bilgi veren Bakan Yıldırım, “Otoyolun toplam uzunluğu 387 kilometre. 2018’de tamamen bitmiş olacak. Daha önce İzmir-İstanbul arasının 3.5 saate ineceğini söylüyorduk ama yeni hesaplamalara göre 3 saate inecek. Hatta Gebze’ye 2 saat 50 dakikada ulaşmak mümkün. Şu anda Otoyol inşaatında 1600 iş makinası ile 9 bin kişi çalışıyor. Otogar-Kemalpaşa arasındaki 22 kilometrelik bölüm büyük ölçüde bitti. Burasını önümüzdeki eylül ayında açabiliriz. Otoyolun tümü için yüzde 45-50’sinin tamamlandığını söyleyebiliriz” dedi.

KÖRFEZ ÇED SORUNU

Büyükşehir Belediyesi’nin Körfez tarama projesi için halen ÇED onayı beklediğinin hatırlatılması üzerine de bakan Yıldırım, sürecin tamamen kendi bakanlığının dışında olduğunu hatırlattı, “Ben de çok mutlu değilim. Bizim projelerimizi çok geciktiren birşey. Çevreyi hoyratça kullanlayalım ama işleri engelleyince başka bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Vatandaş işlerin yapılmasını istiyor. Projelerde ÇED süreci tamamlanmadan hiçbir finansman kuruşu projeye dönüp bakmıyor. ÇED şu anda herşeyin önüne geçti. Bu süreci de bizim yönetme şansımız yok. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının koordinasyonunda. Neler yapılacağı adım adım sayılmış. En mütevazi bir konuda ÇED sürecinde altı ay geçiyor. Belediye takip edecek biz de gereken desteği vereceğiz” dedi.

KÖRFEZ’E MARİNA

İzmir Körfezi içine planladıkları marinalar konusunda gelişme sağlanamadığını hatırlatan Bakan Yıldırım, “Marinalarda sınıtı var. Yeni Büyükşehir yasasıyla yetkiyi belediye ile paylaşıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızla görüşmemiz gerekiyor. Ortak zemin bulup ona göre hareket etmemiz lazım. Karşıyaka’da marina önerdik olmadı, Bayraklı’da da başka sorunlar çıktı. Mutlaka belediye ile uzlaşma, onlarla birlikte çalışma ihtiyacı görüyorum. Bunu zorlayacayacağız” dedi.

Bakan Yıldırım, Çandarlı Limanı projesinin de Mutlaka tamamlanacağını Çandarlı limanının bölgenin kalbi olduğunu söyledi.

ALSANCAK STADI

Alsancak Stadı’nın yerine mutlaka stad yapılacağının altını çizen Bakan Yıldırım, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bunun finansını Spor Toto ile sağlayacağını hatırlattı. Bakan Yıldırım, “Belediyenin burada payı var. Bakanlık talehp edince proje istendi. Proje sunuldu, yetersiz bulundu, yatırım programında olmadığı gerekçe gösterildi. Bunun yatırım programıyla ilgisi yok. Spor Toto yapacak. Konuyu Başkan’a anlatacağım. Biran önce yapılacak” dedi.

DOĞUMGÜNÜ SÜRPRİZİ

Toplantının sonunda Binali Yıldırım doğum günü sürprizi yaşadı. Yarın (pazar) 61. doğumgünü kutlayacak olan Bakan Yıldırım doğumgünü pastası gelince yaşırdı. Mumu üfürerek değil eliyle söndüren Bakan Yıldırım, asıl süprizi ise torunlarının gönderdiği görüntülü doğumgunu mesajını ekranda izleyince yaşadı. Gözü yaşaran Bakan Yıldırım yaşıyla ilgili ısrarlı sorulara, “Erkek yaşını saklamaya, kadın ise saklamamaya başladığı zaman yaşlanmıştır” diye yanıt verdi, sonra da yaşını açıkladı.

BAKAN VE BAŞKAN İZBAN’DA TEST SÜRÜŞÜ YAPTI

İZMİR’in raylı sistemi İzban’ın, genişletilen ulaşım ağındaki Cumaovası – Torbalı hattının test sürüşünü, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yaptı. Yıldırım ve Kocaoğlu, hat boyundaki istasyonlarda durup kendileri karşılayan vatandaşlarla sohbet etti. Yıldırım, “Ortak müşterek yaptığımız bir çalışma. Siyaset başka şey, hizmet başka şey” dedi.

Kentin ulaşım sorununun çözümü için Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın ortaklaşa yürüttüğü toplu ulaşım sistemi İzban’da, güzergaha yeni hat eklendi. Mevcut son durak olan Menderes Cumaova’ndan Torbalı İlçesi’ne kadar 30 km’lik yeni hattın yapım işlerini tamamlandı. Bir süredir devam eden test sürüşlerine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Aziz Kocaoğlu birlikte katıldı.

İSTASYONLARLA ÇİÇEKLERLE KARŞILANDI

Cumaovası’nda Binali Yıldırım ile Aziz Kocaoğlu, bir süre vagonda yana oturup sistem hakkında, bilgi alışverişinde bulundu. Güzergah üzerindeki istasyonlarda duran trenden inen Yıldırım ve Kocaoğlu, burada kendilerini bekleyen vatandaşlarla sohbet etti. Binali Yıldırım burada yaptığı sohbet sırasında, “Bu sistem Büyükşehir ile yaptığımız çok güzel müşterek bir çalışma” dedi. Bu sırada araya giren bir vatandaş, “Bu hizmet, bizlere değil, gelecek nesillere kalacak bir eser. Biz gelip geçiciyiz” dedi. Bunun üzerine bakan Yıldırım da, “Siyaset başka şey, hizmet başka şey, hizmet gelince siyaset gider” dedi. Bu sırada raya girip hatıra fotoğrafı çektiren bir vatandaş ise, “Başkana sahip çıkacaksınız, yardımcı olacaksınız. Sayın bakanım sevgili milletvekillerim. Başkanım burada gerçekten çalışkan. Çalışkan başkanım benim” dedi.

İzban’ın Torbalı’ya kadar olan bölümünün test sürüşünün tamamlanmasından sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ayrıldı.

TORBALI’DA YATIRIMLARI ANLATTI

Binali Yıldırım ise, Torbalı’da kendisini bekleyen vatandaşlara konuştu. Yıldırım, “İzmir için Torbalı için var gücümüzle çalışacağız. Mesele memleket meselesi dedik, siz de bizim bu çağrımıza kulak verdiniz. Ak Parti’yi 5.5 ay gibi kısa bir sürede tekrar iş başına getirdiniz. Siz yapacağınızın fazlasını yaptınız. Şimdi sıra bizde. Biz artık bütün ekibimizle başta partimizin kurucusu Recep Tayyip Erdoğan, başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve ekibi olarak, 317 milletvekilimizde ülkemizin her türlü sorununu çözmek üzere bir gün bile boş durmaksızın çalışacağız. Çünkü bu ülkeye borcumuz var. Görevlerimiz var. Görevlerimizin ne olduğunu biliyoruz” dedi.

Yıldırım, 13 yılda ülkenin kaderini, yollarla, deniz ve hava limanlarıyla, hızlı trenlerle nasıl değiştirdilerse, bundan sonra da İzmir’i, Türkiye’yi dünyanın en önemli 10 ülkesi arasına sokmaya kararlı olduklarını anlattı. Bu sırada istasyondan geçen Denizli yolcu trenini gösteren Yıldırım, “Bakın bu trenlerin, çok değil 6 yıl önceki halini biliyorsunuz. Trenler yolda kalır, içi eski, temizlenmemiş, soğuk, trenle seyahat ettiğinize bin pişman oluyordunuz. Bugün öyle mi? Nereden nereye geldik. Cumaovası’ndan bindik. En ufak bir titreşim, ses yok, konforlu. İnşallah ocak sonunda da sizin hizmetinize giriyor. İzmir’e önümüzdeki sene sonunda da Selçuk’a trenle keyifli bir yolculuk yapma imkanını bulacaksınız. Biz ne söz verirsek o sözün arkasındayız” dedi. Bakan Yıldırım, istasyondan sonra Ak Parti Torbalı İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Sevgili Yıldırım ve Sevgili Kocaoğlu, Görevde olduğunuz süre içinde birlikte İzmir’ e ve bakan olarak tüm Türkiye’ ye verdiğiniz hizmetlerden dolayı bu millet size minnettardır. Torbalı’ dan Selçuk ve Efes’e, aliağa’dan da Bergama’ ya, Menmen’ den de Manisa’ya hattı bitirdinizmi, güneyde ve kuzeyde Anadolu uygarlığının iki kadim merkezini ve Osmanlı nın kadim şehzadeler başkentini Ege’nin incisi İzmir’ de birleştirmiş olacaksınız. Tarihi alsancak garı ile Karşısındaki alsancak limanı kurvazier rıhtımı arasında güvenli yaya geçişi de sağladınızmı İzmir Akdenizin Cenova dan sonra ikinci Kurvazier Başkenti olacaktır.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.