Japon demiryolları kaplumbağa tüneli inşa ediyorJapon demiryolları kaplumbağa tüneli inşa ediyor :Dünyanın en güvenilir ülkelerinden biri Japonya, artık sevimli dostlarımız kaplumbağalar için de çok daha güvenli! Japonya Demiryolları, can tehlikesi olmadan geçebilecekleri gibi tüneller inşa ederek kaplumbağaların rahatça yollarına devam etmelerini sağlıyor.

Japon demiryolu şirketleri son zamanlarda kaplumbağaların tren raylarından güvenli bir şekilde geçebilmeleri için harika bir yol buldu. Rayların altından geçen bir kaplumbağa tüneli inşa ediyor.

Raylardan geçerken, kaplumbağlar trenler tarafından ezilebiliyorlar veya gecikmelere neden olarak raylara sıkışabiliyorlar. Bu tüneller hem insanların hem de kaplumbağaların bu sorunlarını çözmektedirler.

Ne yazık ki bu güzel düşünce Kobe’deki akvarum plajı Suma Aqualife Park’a giden yola düşünülmüş. Bu parka ulaşım da genelde tren ile sağlanıyor. Parkın okyanusa yakınlığından dolayı, her yıl birçok kaplumbağa tren raylarına sıkışıyor.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Bu haber de bir olağanüstülük YOK, tersiyle en normal şey. Dikkat eder, araştırırsanız, göreceksiniz tüm Avrupada yapılan yeni yolların, hatların altlarında hayvanların geçişi için menfezler vardır. Kurbağa, kaplumbağa v.b.g. hayvanların bol olduğu yörelerde (ör.: ALP dağları) ise, yol kenarlarına daima engel refüjler mevsimi gelince konur, üreme, yumurtlama mevsimi sonrası kaldırılır. Birinde ör.: T.C. Karayollarına örnekler göstererek, ekleyerek birden çok imzalı yazılar gönderdik. Hemen savunma yazısı geldi: zaten bizde de kanunen yapma zorunluğuı varmış ve yapıyorlarmış (!??!). Arkadaşlarla hafta sonları yürüyüşler düzenleyerek çeşitli yerlerde (karayolu, kasaba-köy yolu, otoyol v.b.g.) kilometrelerce, ama kilometrelerce elde fotoğraf makinesi yürüdük. AMA konduğu belirtilen hayvan geçiş menfezlerinden ilaç için bir tanesini bile bulamadık. Şu anda aşağıda çift şeritli/duble yol yapılıyor. Atıksu, yağmur suyu menfezleri kondu. Takipdeyiz, AMA ilaç olsun diye bir adet bile hayvan menfezi konmadı. Kim yalancı? Kim kimin hizmetinde? Kim kime hesap veriyor? Kim protesto ediyor?…? Kim kime, dum duma. Acı olan ise, BİZİM VERGİ PARALARIMIZLA!

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.