Kanal İstanbul Boğaz Trafiğini Rahatlatacak

Kanal İstanbul Boğaz Trafiğini Rahatlatacak :Kanal İstanbul projesi, İstanbul’daki ‘Boğaz turizmi’ni şahlandıracak.


Teknik projesi tamamlanan ve önümüzdeki günlerde ihaleye çıkması beklenen Kanal İstanbul projesi, İstanbul’daki ‘Boğaz turizmi’ni şahlandıracak.

Ulusararası gemi trafiğinin Kanal’a kayacağı projeyle, boğaz sadece turistik gemi geçişlerine sahne olacak. Bunun İstanbul Boğaz turizmine yeni bir boyut kazandıracağını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED) Başkanı Osman Ayık, “Kanal projesi sonrası Boğaz çok farklı resimlere sahne olacak. Bu durum, kent turizmine de yeni bir ivme kazandıracak” dedi.

ULAŞIMDA YATAY BAĞLANTI ŞART

Türkiye’de son dönemde ulaşım altyapısına yapılan yatırımlarla birlikte turizmin çehresinin değişeceğini belirten Ayık, özellikle yeni havalimanı yatırımının erişilebilirlik sorununu çözeceğini ifade etti. Ayık, “Ama bu ulaşım imkânını tamamlayacak yatay bağlantıları sağlamak gerekir. Bunu her anlamda hava, kara, deniz ve demiryollarını dikkate alarak yapmak lazım. Her şeyi doğru kurgularsak 2023 hedeflerine daha kısa sürede ulaşabiliriz” diye konuştu.

Havalimanıyla birlikte otel yatırımlarının da artacağına dikkat çeken Ayık, burada arz-talep dengesinin korunması gerektiğini vurguladı. Ayık, “İstanbul artık ciddi bir yatak kapasitesine sahip. Atıl kapasite yaratmak fiyat dengesizliklerine neden oku. Yatırımların geri dönüş surelerini de olumsuz etkiler” ifadelerini kullandı.

YHT KUZEY EGE’YE İVME KATAR

TUROFED Başkanı Ayık, ulaşım alanında yatırımları devam eden Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve İzmit Körfez geçiş projelerinin özellikle Anadolu turizmine büyük bir ivme katacağını belirtti. Ayık, “Güney Marmara ve Kuzey Ege geçmişte turizmin önemli bölgeleri arasındaydı. Zamanla bu kayboldu. Ben İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate düşürecek olan İzmit Körfez Geçiş projesinin bu bölgelere tekrar ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi. YHT’lerle iç turizmin hareketleneceğine dikkat çeken Ayık, bunun istikrarlı büyümeye katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.


İlk yorum yapan olun

Yorumlar