Pan-Asya Demiryolu Ağı’nda ilk imza atıldıPan-Asya Demiryolu Ağı’nda ilk imza atıldı :Çin’den Singapur’a uzanan toplam 5 bin 500 kilometre uzunluğundaki demiryolu ağının ilk etabı, Kunming-Bangkok arasında olacak.

Çin ve Tayland arasında imzalanan anlaşma ile Bangkok’un merkez olacağı “Pan-Asya Demiryolu Ağı” projesinde ilk adım atıldı.

Bangkok Post’un haberine göre, Çin’in batı ve güney eyaletlerini Güneydoğu Asya ülkelerinin başkentlerine bağlayacak demiryolu projesinde, Tayland’ın başkenti Bangkok’un önemli bir rol oynayacağı belirtildi.

Çin’in gündeme getirdiği “Pan-Asya Demiryolu Ağı” projesi, ASEAN’a bağlı ülkelerin hükümetlerinden de destek aldı.

Çin’in sahil şeridinde ve güneyindeki modern şehirleri ASEAN başkentlerine bağlayacak demiryolu projesi, bölgesel iş birliklerini geliştirmede de önemli bir aşama olarak kabul ediliyor.

Dev projede Kunming-Bangkok arasındaki ilk etap iki şeritli ve toplam 845 kilometre olacak. Bu hat daha sonra Laos, Tayland, Malezya üzerinden Singapur’a ulaşacak.

Tayland Demiryolları Müdürü Wutthichart Kalayanamitr, anlaşma uyarınca Tayland’ın kaba inşaat ve elektrik işlerini, Çin’in ise tünel kazımı, ray sistemleri ve mühendislik gibi işleri üstleneceğini belirtti.

Çin’i Singapur’a bağlayacak Pan-Asya Demiryolu Ağı’nın ilk etabı toplam 4 bin 760 kilometre olacak. Ardından Vietnam ve Myanmar’ın da ağa eklenmesiyle demiryolu, toplam 5 bin 500 kilometreye ulaşacak.

Projede inşa aşamasının Mayıs 2016’da başlaması öngörülüyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.