Raylı sistem emlak fiyatlarını yüzde 100 etkiliyorRaylı sistem emlak fiyatlarını yüzde 100 etkiliyor :İstanbul’da ulaşımı kolaylaştırmak vede hızlandırmak hedefi ile hayata geçirilen metro, tramvay vede marmaray şeklinde raylı sistemler konut fiyatlarını direkt olarak etkiliyor.

Gelecek senenin ortalarında açılması planlanan 20 kilometre uzunluğundaki Üsküdar – Sancaktepe metrosu, şuanda hizmete girmeden sancaktepe bölgesinde ev fiyatlarını 2 kat arttırdı.

Türkiye sınai kalkınma bankası aş (tskb) gayrimenkul değerleme idari vaziyet vede durum geliştirme müdürü özge aklar, istanbul’da raylı sistemlerin konut piyasalarına etkisine ilişkin hazırladıkları raporun sonuçlarını paylaşımda bulundu.

Raylı sistemlerin özellikle istanbul tarzda seyahat ve ulaşım zaviyesinden her çeşitli projeye her vakit gereksinim duyan metropollerde çok önemli olduğunu söze getirmiş olan aklar, istanbul’un her noktasına kara yolu ile birlikte iletişim sağlanmasına karşın artan nüfusla beraberce 2 lokasyon arasında bulunan erişim süresinin her geçmiş olan gün çoğalmış olduğunu beyan etti.

Aklar, özellikle vaziyet giriş – çıkış saatlerinde artan kara yolu trafiğinin şehirde ulaşımı bi hayli zorlaştırdığını anımsatarak, şehirde yaşamakta olan insanların herhangi bir trafiğe maruz kalmadan evlerinden çalışma alanlarına erebilmek gayesi içine girdiğini vede bu isteğe en basit seyahat ve ulaşım yolunu raylı sistemlerde bulduğunu vurguladı.

Bu nedenle özellikle konut vede ofis yatırımlarında, raylı sistemlere uzak olmayan lokasyonların tercih edildiğinin altını çizen aklar, “genel piyasaya bakıldığı zaman özellikle raylı sistemlerin duraklarına yakınlaştıkça gayrimenkul fiyatlarında artış görülmektedir. bu durumun yan tarafında bu duraklara yakınlık, satış kabiliyetini de artırarak, süratli bir pazarlama süreci sağlamaktadır” ifade etti.

‘Hizmete girmeyen projeler bile fiyat arttırıyor’

Aklar, istanbul’da başta marmaray olmak üzere hizmete girmiş olan metro vede tramvay hatlarının konut satış fiyatlarını vede kira ücretlerini bariz bir pozisyonda artırdığını ifade ederek şuanda hizmete girmeyen ama yapımı başlangıç yapan raylı sistemlerin bile konut fiyatlarını ciddi bir durumda etkilediğini vurguladı.

Anadolu yakasında 2012 senesinde hizmete girmiş olan vede bölgenin ilk metrosu olma özelliğini taşıyan Kadıköy – Kartal metro hattı’na dikkat çeken aklar, bu metro hattı ile birlikte bölgeye yepyeni bir seyahat ve ulaşım alternatifi sağlandığını, bu etkiyle metro aksında yüzde 40’lara kadar varan artışların gerçekleştiğini akla getirdi.

‘Yüzde 100’e varan artış’

Aklar, temeli 6 haziran 2012’de atılan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy – Sancaktepe metro hattı’nın gelecek senenin ortalarında bitirilmesinin planlandığının yetkililerce beyan edildiğini hatırlattı.

Özge aklar, metro çalışmasının konut fiyatlarına etkisine ilişkin şu sözleri kullandı

“Üsküdar – Sancaktepe metrosu daha açılmadan, markalı konut geliştiricilerinin tercih ettiği bir bölge haline gelmiş olan sancaktepe’de konutlarda yüzde 100’e varan bir artış gözlemlendi. metrekaresi 1. 500 – 2. 000 TL dolaylarında olan daire fiyat değerleri şimdilerde 3. 000 – 4. 000 TL birim fiyat aralığında. bölgedeki fiyatların yüksek olmayan olması nedeni ile birlikte de ilk fiyat artışları yüksek oranlarda gerçekleşmiş vede metro hattı ile birlikte de ulaşımın destekleniyor olması tarzda nedenlerle fiyatlardaki artışın devam edeceği düşünülmektedir. ”

‘Avrasya tüneli’nin de tesiri hissedilecek’

Aklar, metro hatlarının yan tarafı sıra 2017 yılının ağustos ayı içerisinde hizmete alınmış olması planlanan vede istanbul boğazı’nı kara yolu tüp geçişiyle aşacak olan avrasya tüneli projesi la beraber merkezi bir transfer noktası haline gelecek göztepe bölgesinde değerlerin daha da artacağını ifade etti.

Bugünlerde kentsel dönüşüm ile birlikte çehresini değiştiren vede seyahat ve ulaşım olanakları ile birlikte bi hayli tercih edilir bir bölge konumunda olan göztepe bölgesinde yüzde 30’a varan bir artış söz mevzusu olduğunu bildiren aklar, seyahat ve ulaşım altyapısının tamamlanması ile birlikte değer artışının her geçmiş olan gün süreceğini sözlerine ekledi.

‘Raylı sistem fiyatlara yüzde 100 etki ediyor’

İstanbul emlak komisyoncuları vede danışmanları odası başkanlık makamının sahibi nizameddin aşa, istanbul’a meydana gelen raylı sistemlerin konut fiyatlarına yüzde 100 etki durumunda olduğunu izah ederek bu halin en iyi örneğinin Kadıköy – Kartal metrosu olduğunu ifade etti.

Kartal – Kadıköy metro güzergahında ev fiyatlarının metro açıldığı dönem dahilinde ikiye katladığını söze getirmiş olan aşa, “özellikle e – 5’in kuzeyinde fiyatlar daha çok arttı. göztepe’den kartal’a kadarki bölge. ataşehir, kayışdağı şeklinde yerlerde fiyatlar ucuz idi. metro açılmadan bir sene önce artış başlangıç yaptı vede 2 yılda yüzde 100’e ulaşabildi lakin burda ev fiyatlarının daha önce ucuz olmasının da tesiri mevcut” diyerek ifade etti.

‘ev fiyat değerleri 90 .000 liradan 200 .000 liraya çıktı’

aşa, metro açılmadan önce bu sahada 80 – 90 .000 liraya ev bulunduğunu anımsatarak, şu anda 200 .000 liradan daha yüksek olmayan fiyatlara ev bulunamadığını beyan da bulundu.

Nizameddin aşa, “sancaktepe’de de metro söylentisi bile yetti. zaten bura gelişmekte olan bir bölgeydi. burda da velhasıl-ı kelam arazi yok denecek kadar azaldı. fiyat artışında bu durumun da tesiri mevcut” beyanlarını kullandı.

Marmaray’ın, konut fiyatlarına öbür raylı sistemler kadar etkisinin gerçekleşmediğini söze getirmiş olan aşa, “bu bölgelerde zaten yerleşim eskiydi. bu sebep ile aşırı tesir etmedi fakat en yüksek artış üsküdar’da yaşandı” şeklinde durumu açıkladı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.