TCDD fazla verdiği parayı geri istiyor

TCDD fazla verdiği parayı geri istiyor :Kartepe Hikmetiye Köyü’nden geçen Yüksek Hızlı Tren projesi sebebiyle istimlak edilen topraklar hakkında ilginç bir gelişme yaşandı.


Arazileri toplayan TCDD, fazla ödeme yaptığı gerekçesi ile vatandaşlardan parasını geri istiyor. Konu, şu an Yargıtay aşamasında.

TCDD tarafından yapılan “Hızlı Tren Projesi” kapsamında Köseköy – Suadiye arasında bulunan Derbent Mahallesi’nde yapılan istimlak vatandaş ile kurum yetkililerine karşı karşıya getirdi.

TCDD Genel Müdürlüğü, Hikmetiye Köyü’nde yaşayan herkesi mahkemeye verdi. Yüksek Hızlı Tren hattının geçtiği bölgelerden biri olan Derbent’e Hikmetiye Köyü’nde daha önceden geçen tren yolu kaldırılarak kısa mesafeye alınmıştı. Ardından gündeme gelen hızlı tren projesi ile yeni bir güzergah açıldı. Açılan hızlı tren yolu ile mevcut tren yolu arasında kalan alanda bulunan yerler TCDD tarafından istimlak edilmeye başlandı. Ancak yapılmaya başlanan kamulaştırma sonrasında vatandaşlar ve TCDD yetkilileri soluğu mahkeme de aldı.

ÜCRET SORUNU

Köseköy’den başlayarak Hikmetiye Köy sınırından Suadiye’ye kadar uzanan demir yolu arasında ve çevresindeki araziler yüzünden sorun yaşandı. Kimi vatandaş ücreti beğenmezken, TCDD ise fazla ödeme yapıldığı gerekçesi ile yargıya gitti. Özellikle hızlı tren hattı ile normal tren hattı arasında kalan araziler imar düzenlemesi yapılmadığından sorun oluştu.

ARAZİLER TOPLATILDI MI?

Köseköy ve Suadiye arasında olan demir yolu hattının iki tarafından da imar düzenlemesi yapılmadı. İddialara göre 20 yıl önceye dayanan projenin hayata geçmeden önce kent dışından arazilerin toplatıldığı belirtildi. Tarım arazisi olarak gözüken bu alanlar imar düzenlemesi yapılmadığından yok pahasına satılıyor ya da istimlak ediliyor. Oldukça verimli olan bu alanda uzun zamandır Tarım İl Müdürlüğü ve Kartepe Belediyesi’nin bir çalışma yapmadığı biliniyor ve arazilerin neredeyse tamamı kullanılamaz hale geldi. Arazilere ulaşım yollarının olmaması, yer altı sularının kullanılmasına izin verilmemesi arazi sahiplerini mağdur ediyor.

KONU YARGITAY’A GİTTİ

İki demir yolu hattı arasında kalan araziler ise mezbeleliğe dönmüş durumda. Vatandaşlar, imar izni verilmediğinden arazilerini yok pahasına satmak istemiyor. Ancak bu durumdayken bu arazilere talipli çıkmasını da manidar buluyorlar. TCDD, hızlı tren için istimlak yapıldığı dönemde burada kalan arazilerin metrekaresini 75 bin liradan istimlak etti. Bu istimlak sonrasında bazı arazi sahiplerine daha fazla ödeme yapıldığı yönünde iddialar gündeme gelince devlet kurumu ile vatandaşlar karşı karşıya kaldı. Soluğu mahkemede alan taraflar şimdi Yargıtay aşamasındaki davanın sonuçlanması bekliyor.

8 YILDIR DÜZENLEME YAPILMIYOR

Yapılan istimlak nedeniyle Kartepe Belediyesi tarafından iki demir yolu arasına da depolama imarı verilmiyor. Son 8 yıldır buraya düzenleme tapmayan belediyenin vatandaşları mağdur ettiği ileri sürülüyor. Vatandaşların arazilerine giden yolların kapatılmasının yanı sıra TÜBİTAK’ın raporu sonrasında ise birinci sınıf tarım alanı olan araziler bataklığa dönüştürüldü. Arazileri besleyen derelerin ıslah edilmemesi de arazilerin yağmur nedeniyle su altında kalmasına neden oluyor. Vatandaşların arazileri kullanılamaz duruma gelirken tarım alanlarının tamamı ormanlaşma durumuyla karşı karşıya kaldı.

298 EV YIKILACAKTI

Bölge sakinleri ise ilginç bir iddiayı gündeme getirdi. Buna göre arazilerin yok pahasına satılmasının ardından aynı yerlere ‘depolama imarı’ verildiği öne sürülüyor. Bu yönde mağdur olan insan sayısı ise oldukça fazla. Değerinde satılamayan araziler ise yine iddialara göre birileri tarafından toplanıyor. Hızlı tren projesi kapsamında Köseköy’e yapılması planlanan, ancak bir türlü yapılamayan Lojistik Merkezi için de 298 evin yıkılmasının gerektiğine dikkat çekildi. Evlerin en azı 4 katlı olunca ciddi bir istimlak bedeli çıkıyor.

600 MİLYON METREKÜP TOPRAĞI TAŞIYACAKLAR

Öte yandan bu gelişmelerin ardından Köseköy ve Suadiye arasındaki boş araziler de istimlak edilmeye başlandı. Şimdi Lojistik Merkezi’nin de bu bölgeye yapılmasının beklendiği bildirildi. Buradaki yaklaşık 600 milyon metreküp toprağın da uygun bir alana taşınması bekleniyor. Ayrıca eski tren yolunun geçtiği yer ile Kartepe İkibin Sitesi arasında 50 metreden az bir mesafe var. Yapılan bu imar düzenlemeleri vatandaşın tepkisini çekiyor. Diğer demiryolu etrafına böyle bir düzenleme yapılmaması ve sadece villanın olduğu yerde imarın elden geçirilmesi tepkilerin asıl sebebi.


Demiryolu Haberleri Ara

İlk yorum yapan olun

Yorumlar