TCDD ve Etiyopya Demiryolları arasında işbirliği toplantısı yapıldı

TCDD ve Etiyopya Demiryolları arasında işbirliği toplantısı yapıldı : Etiyopya Demiryolları (ERC) ile TCDD arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla 21 Aralık 2015 tarihinde TCDD Genel Müdürlüğü’nde toplantı yapıldı.

TCDD tanıtan bir sunumla başlayan toplantıda, Etiyopyalı konuk heyetin Başkanı Tunka Dadi, Etiyopya Demiryollarının faaliyetleri, hedefleri ve Teşekkülümüzle işbirliği alanlarında açıklamalarda bulundu.

Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa ve Cibuti Limanı arasında yapımı devam eden ve yaklaşık 700 km’si Etiyopya sınırları içerisinde; 100 km’si ise Cibuti sınırları içerisinde yer alan demiryolu projesindeki gelişmelere ve Ülkeye sağlayacağı katkılara değinen Dadi, projenin yüzde 90 oranında tamamlanmış olduğu, geriye sadece hattın elektrifikasyon ve sinyalizasyon işlerinin kaldığı ve kalan işlerin 3-4 ay içerisinde tamamlanmasının planlandığı ifade etti.

Dadi, Etiyopya’da altyapının geliştirilmesi ve modernizasyonu konularının demiryolu için büyük önem arz ettiğini, demiryolu işletme tecrübesine sahip olmamaları ve teknoloji yönünden zayıf olmaları nedeniyle TCDD ile işbirliğinin önemine değindi.

Etiyopya’nın elverişsiz bir coğrafi yapıya sahip bir ülke olduğunu; buna rağmen konum olarak Türkiye’nin Asya-Avrupa arasında olduğu gibi Afrika ülkeleri arasında oldukça stratejik bir bölgede yer aldığı belirten Dadi, bu çerçevede ülkenin stratejik konumunun avantajından da yararlanmak için TCDD’yi örnek almak istediklerini söyledi.

Etiyopyalı konuk heyetin Başkanı Tunka Dadi, ERC’nin TCDD ile her zaman işbirliği içinde olmak istediğini, TCDD’nin Cibuti’de vermiş olduğu eğitimlere ERC personelinin de katılım sağladığı ve eğitimin son derece faydalı olduğunu, bu eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

Armin

sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar