Haydarpaşa Garı’na tren gelinceye kadar alanlardayızHaydarpaşa Garı’na tren gelinceye kadar alanlardayız :Tarihi Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının 5. yıldönümünde bir araya gelen yurttaşlar “Haydarpaşa gardır, gar kalacak” sloganıyla yürüdü.

Tarihi Haydarpaşa Garı’nda çıkan yangının 5. yıldönümünde bir araya gelen yurttaşlar “Haydarpaşa gardır, gar kalacak” sloganıyla yürüdü.

İstanbul Kadıköy’deki Rıhtım Meydanı’nda, Haydarpaşa Dayanışması öncülüğünde toplanan yurttaşlar, 3 yıl önce ana hat 2 yıl önce de tren seferlerinin durdurulduğu Haydarpaşa Garı önüne yürüdü. Kalabalık sık sık “Yağma yok direniş var”, “Haydarpaşa çevresi satılık değildir” sloganları attı. Yürüyüşe çevreden geçen yurttaşlar da alkışlarla destek verdi. Grup adına basın açıklamasını Mimarlar Odası Genel Başkanı ve Haydarpaşa Dayanışması üyesi Eyüp Muhcu yaptı.

‘SORUMLULAR CEZALANDIRILMADI’
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sayısız hukuk girişiminde bulunduğunu söyleyen Muhcu, “Anılarımız ve toplumsal belleğimiz sorgusuz ve acımasız bir şekilde kentsel dönüşüm kararları ile tahrip edilmektedir. Haydarpaşa Garı Anadolu’nun Batı’ya açılan kapısıdır. Ancak Haydarpaşa Garı 28 Kasım 2010 tarihinde dünyanın gözü önünde, İstanbul’un ortasında yakılmıştır. Yangının 5. yılında çevresiyle birlikte garı savunmak için buradayız. Anıtsal yapının yakılmasının üzerinden uzun süre geçmesine rağmen bugüne kadar bina restore edilmediği gibi, yangını çıkaranlar ya da yangına neden olan sorumlular da cezalandırılmamıştır” diye konuştu.

Birleşik Taşımacılık Sendikası Genel Sekreteri İshak Kocabıyık da, “İktidar, geçmiş kültürümüzü çalmak istiyor. Bizler Haydarpaşa Garı’na tren gelinceye kadar alanlardayız. Mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu. Açıklamaların ardından Bulutsuzluk Özlemi solisti sanatçı Nejat Yavaşoğulları garın önünde toplanan yurttaşlara şarkılarıyla mini bir konser verdi.

KADIKÖY BELEDİYESİ:GAR RESTORE EDİLECEK
Kadıköy Belediyesi yangın nedeniyle zarar gören tarihi Haydarpaşa Garı’nın restore edileceğini duyurdu. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Anıtlar Kurulunca onaylanarak ruhsat başvurusu yapılan tarihi garın restorasyon projesi belediye tarafından kabul edildi. Kadıköy Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, projenin daha önce orijinaline sadık kalınmadığı gerekçesiyle onaylanmadığını belirtti. Nuhoğlu, şunları kaydetti: “Yangından sonra gar binası adeta kaderine terk edilmişti. Devlet Demiryollarının binanın orijinal haline uygun bir restorasyon projesi hazırlaması oldukça sevindirici. Ama asıl önemli olan garın eski tarihi fonksiyonuna dönmesi ve İstanbullulara bir gar olarak hizmet etmesi. Kadıköylüler binanın daha fazla zarar görmeden bir an önce restore edilmesini ve gar olarak hizmet vermesini istiyor.”

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.