Tüdemsaş ‘ın Robotlu Vagon Kumlama Tesisi (Foto Galeri)Tüdemsaş ‘ın Robotlu Vagon Kumlama Tesisi : Kumlama işlemi vagon üzerinde yapılacak kaynak, boya vb. gibi işlemlerden önce mutlaka uygulanması gereken bir süreçtir. Bu sayede revizyona ya da tamire gelmiş bir vagonun şasi ya da herhangi bir ana parçasındaki deformasyon, kaynak hataları veya çatlaklar çok net görülebilmekte ve sağlıklı müdahale şansı artmaktadır. Aynı şekilde vagona yapılacak boya işleminin de daha sağlıklı ve kalıcı sonuçlar vermesini sağlamaktadır.

Tüdemsaş Vagon Onarım Fabrikasına gelen vagonların tamir ve onarım işlerinde robotik kumlama kullanılmaktadır. Tam kapasite çalışıldığı zaman 200 m2’lik yüzey alanına sahip vagonlardan 24 saatte 6 vagonun non-stop şekilde kumlaması yapılabilmektedir. Kumlanan vagon, yüzey alanı daha az olan platform tipi bir vagon olduğunda bu sayı günlük 10 adede kadar çıkabilmektedir.

Kumlama işlemi için çelik grid kullanılmaktadır. Bu sayede vagonun yüzeyinde boyanın maksimum nüfuzu için gerekli ortam da oluşturulmaktadır.

Manuel Vagon Kumlamanın Dezavantajları:
• Manuel kumlama, sağlıksız ve tehlikelidir
• Operatör gürültü, toz ve fiziksel zorlamalara maruz kalır.
• Ağır, kısıtlayıcı koruyucu giysi ve merdivenleri gereklidir.
• Kazalar ve işle ilgili yaralanmalar olma ihtimali yüksektir.
• Üretimde gecikmelere sıklıkla neden olabilir.

Robotik Vagon Kumlama Tesisinde bu dezavantajlar ortadan kalktığı gibi ayrıca;

• Operatör, ergonomik olarak tasarlanmış, klimalı ve ses yalıtımlı kabinde scada üstünden tüm prosesi kontrol edebilir ve sistemdeki arızaları gözlemleyebilir.
• Robotik kumlamada, operatör odasından önceden programlanmış robotları gözlemleyebilir.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.