Ulaşım projelerinde dev adımlarUlaşım projelerinde dev adımlar :Türkiye 2023 yılına kadar ulaşımda gelişmeyi hedefliyor. Buna göre, Türkiye’nin iki ucu tabir edilen Edirne-Kars arası yolculuk 8 saate düşecek.

Son günlerde markalaşma adına önemli adımlar atan Türkiye, 100. yılında küresel lige çıkmaya hazırlanıyor. 2023 hedefleri kapsamında şehirler de marka projeler geliştirmeye devam ediyor. Türkiye’yi bir marka haline getirmek amacıyla şehirlerin kimisi uzay ve havacılık sektörüne ağırlık verirken kimisi de sanayi, spor ve turizme yöneliyor. Ancak en çok ses getiren projeler şüphesiz ki ulaşım projeleri… Şehirleri birbirine bağlayan, trafiği rahatlatan dev projeler yeni yatırımların gelişmesine de ‘yol açıyor.’

Sabah gazetesinden Metin Can’ın haberine göre, şu an Ankara, Eskişehir, Konya ve İstanbul’da yoğunlaşan hızlı tren projeleri 100. yılda 29 şehre ulaşacak. Türkiye’deki hızlı tren hattı uzunluğu toplamda 10 bin kilometreye ulaşacak.

Bir uçtan bir uca 8 saatte gidilecek

Türkiye’nin bir ucundan diğer bir ucuna 1,5 gün süren ulaşım süresi 4’te 1 oranında düşüş kaydedecek. Edirne-Kars arası yolculuk 8 saatte yapılacak.

Otoyol ve tünel çalışmaları tam gaz devam

Hükümet’in en çok önem verdiği konulardan biri olan otoyol ve tünel çalışmaları da son hız devam ediyor. Bu konudaki 100. yıl hedefi ise büyük… Türkiye doğudan batıya, kuzeyden güneye, il il otoyolla bağlanacak. Bursa, Konya, Gaziantep, Eskişehir, Sivas ve Denizli markalaşma adına öne çıkan Anadolu illerinin başında geliyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.