Şanlıurfa hafif raylı sistem projesi başka bahara kaldıŞanlıurfa hafif raylı sistem projesi başka bahara kaldı : Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Osmanbey Kampüsüne hafif raylı sistem kurma gibi bir düşüncelerinin bulunmadığını söyledi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinin icraatlarının değerlendirildiği toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Nihat Çiftçi “Troleybüs” konusundaki spekülasyonlara istatistiklerle yanıt verdi.

Troleybüs’ün son dönemlerde fazlaca tartışıldığını ve Ulaşım Daire Başkanlığının özellikle Mardin yönünde Osmanbey kampüsünde bir raylı sisteminin kurulması için gerekli yolcu kapasitesinin oluşmadığını aktaran Çiftçi “Şu anda 13 bin öğrenci kapasitemiz var. Hastanenin gelmesiyle birlikte maksimum 7 bin eklediğimizde bu yönde trafik 20 bin bir raylı sistemin Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onay verilebilmesi için 350 binle 400 bin günlük taşıma kapasitesi isteniyor. Saatte 25-30 bin isteniyor. Bu yapılan araştırma ve projenin ortaya çıkartılmış olduğu sonuç. Dolaysıyla bu yönlü çalışma kamuoyunda çok gündeme geldi. Dolaysıyla bu tablo olmadığını, yolcu sayısının yetersiz olduğunu net olarak belirtmek istiyorum” dedi.

Şanlıurfa merkez, Eyyubi’ye, Haliliye Karaköprüdeki hatların günlük 180 bin yolcu kapasitesi olduğunun altını çizen Çiftçi “Bu yönde bölünmüş yol çalışmaları yapılıyor. Bölünmüş yol çalışmalarında emniyette bir dal geç yapılacak, Necip Fazıl Kısakürek, Ak partinin hemen önündeki kavşakta dal geç yapılacak. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Çevik Kuvvet Kavşağında köprülü kavşak yapılacak. Bu çalışmaların bitimiyle birlikte belediye dediğimiz yol sistemiyle merkeze artık bu ilçeleri bağlayacağız. Önce bölünmüş yol sonra hafif raylı sisteme dönüştürebilirsiniz. Lastikli sistemle de çalıştırılabilir. Bunu güzel bir şekilde çalışıyoruz. Fakat şu an Osmanbey Kampüsüne hafif raylı sistem söz konusu değil. Bilimsel olarak, kapasite olarak buna hiçbir bakanlığın ulaştırma bakanlığın devlet planlama teşkilatının onay verilmesinin mümkünatı yok” ifadelerini kullandı.

Reklamlar

Hızlı Tren HaberleriHaftanın Demiryolu İhaleleri

Etkinlikler haftası için 22/04/2019

Bu Hafta Navigasyonu

Loading Events
Sal 23
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cum 26
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Cts 27
Bugün Etkinlik Bulunamadı
Paz 28
Bugün Etkinlik Bulunamadı

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.