3. köprü demiryolu bağlantısı ihalesi bu yıl sonu yapılacak

 1. köprü demiryolu bağlantısı ihalesi bu yıl sonu yapılacak :TCDD Genel Müdür Yardımcısı Murtazaoğlu: “3. köprüye de bir demir yolu bağlantısı planlanıyor. Bu yılın sonuna kadar bir kesiminin yapım ihalesi projelendirmesi devam ediyor. Yılsonundan önce ilanına çıkmaya çalışıyoruz” dedi.
  UniCredit Grubu tarafından düzenlenen 9. Türkiye Altyapı Finansmanı Toplantısı’nda konuşan Murtazaoğlu, sermayesinin tamamı demir yollarına ait üç bağlı ortaklıkları ile bunun yanında yerli ve yabancı ortaklıkların da olduğu üç, dört tane iştiraklerinin bulunduğunu söyledi. Murtazaoğlu, tren işletmeciliğinin ekonomik, güvenli, hızlı olduğunu vurgulayarak, burada daha temiz enerji kullanıldığını ve işletme maliyeti dışındaki maliyetlerin de oldukça düşük olduğunu belirtti.
  “2015 YILINDA YATIRIM 8,8 MİLYAR LİRA”
  Türkiyedeki yolcu ve yük sayısının yılda 46 milyon kişi ve 25 milyon ton yük olduğunu aktaran Murtazaoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "Almanya, İtalya ve İspanyaya baktığımızda yolcu ve yükte Avrupanın çok gerisinde olduğumuzu açıkça görüyoruz. Türkiyede bin kilometrekareye 12 kilometre demir yolu düşerken, İspanyada 34 kilometre, Romanyada 45 kilometre demir yolu düşüyor. Demir yolu ulaştırma alt yapımız mutlaka geliştirilmelidir. Demir yolları, merkezi otoritenin kendine verdiği görevi yerine getirmek için canla başla çalışmalarını sürdürüyor. Dolayısıyla demir yollarına yapılan yatırımlar da her yıl artıyor. Toplam sektöre gerçekleştirilen yatırım 2003 yılında 1,1 milyar lira iken, 2015 yılında 8,8 milyar lira olacak.”
  “ŞU ANDA ANKARA-ESKİŞEHİR SEYAHATİNİN YÜZDE 72Sİ YHT İLE YAPILIYOR"
  İsmail Murtazaoğlu, Türkiye
  deki demir yolu alt yapısının geliştirilmeye muhtaç olduğunu belirterek, son yıllarda sektörde yapılan yenilikleri anlattı. İlk Yüksek Hızlı Tren hattını (YHT) Ankara-Eskişehir arasında gerçekleştirdiklerini hatırlatan Murtazaoğlu, şunları kaydetti: “Eskişehir artık Ankaranın banliyösü olmuş durumda. Daha önce bu hatlar arasındaki seyahatin yüzde 8i tren ile gerçekleştirilirken, yüksek hızlı trenden sonra bu oran yüzde 72ye yükseldi. Ankara-Konya hattında ise doğrudan demiryolu bağlantısı yoktu. Ancak şimdi seyahatin yüzde 66sı YHT ile gerçekleştiriliyor. Ankara-İstanbul hattı ise Pendike kadar hizmet veriyor. İnşallah Marmarayın tamamlanmasıyla İstanbulun tamamına hizmet verebilir hale geldiğimizde göreceğiz ki, Ankara-İstanbul yolcu trafiğinin önemli kısmını demir yolları alacaktır. 3. köprüye de bir demir yolu bağlantısı planlanıyor. Bu yılın sonuna kadar bir kesiminin yapım ihalesi projelendirmesi devam ediyor. Yılsonundan önce ilanına çıkmaya çalışıyoruz."
  İHALE AŞAMASINDAKİ HAT BİN 520 KM
  Murtazaoğlu, bin 213 kilometre yüksek hızlı tren hattının işletme altında bulunduğunu belirterek, yapım ve ihale aşamasındaki hatların uzunluğunun ise bin 520 kilometre olduğunu dile getirdi. Ankara-Sivas hattının tamamının yapım aşamasında olduğunu belirten Murtazaoğlu; "Ankara-Kırıkkale arasında yaklaşık 40-50 kilometre için bir tane ihalemiz neticelenmek üzere. 150 kilometrelik kısmın alt yapısı tamamlandı. Hattın tamamı 405 kilometre… Kalan kısımlardaki alt yapı ilerlemeleri yüzde 70 mertebelerinde. Yılsonundan önce Ankara-Sivas için bir üst yapı ihalesine çıkmak için hazırlıklarımız sürüyor. Ankara-İzmir YHT projesinin ise alt yapı inşaatı devam ediyor" ifadelerini kullandı.YHT hatlarının dışında bir de hızlı tren hatları bulunduğunu aktaran Murtazaoğlu, şu anda yapım ve ihale aşamasında yaklaşık bin kilometre, proje aşamasında ise 12 bin kilometre hat bulunduğunu söyledi. Murtazaoğlu, bir Kuzey-Güney hattı, bir Güney bağlantısı ve bir Batı ile Orta Anadolu bağlantısının, yük ve yolcu taşımacılığında esas olmak üzere 2023 hedefleri çerçevesinde gerçekleşeceğini kaydetti.
  "TÜRKİYE BİR YÜK KORİDORUNUN ORTASINDA BULUNUYOR"
  İsmail Murtazaoğlu, YHT ve hızlı tren hatları tamamlandığında Türkiye nüfusunun yüzde 52
  sinin bunlarla seyahat etme imkanına kavuşacağını belirterek; “Mevcut hatlarımızı da iyileştirmemiz gerekiyor. Yaklaşık 80 yıldır hiç yenilenmemiş yollar vardı. Bunlarda yenileme yaptık. Böylece ticari hızımız yükselmeye başladı” dedi. Bursa Yenişehirde hem ikmal ihalesine, hem de bağlantı kısmı projesinin ihalesine bu yıl çıkabileceklerini vurgulayan Murtazaoğlu, Kayseri-Antalya demir yolu alt yapı inşaatlarının da proje çalışmalarının devam ettiğini, 2017 yılının ikinci yarısında tamamlanmasını öngördüklerini ifade etti. Murtazaoğlu, Türkiyenin bir “yük koridorunun” ortasında bulunduğunun altını çizerek, alt yapı yatırımlarını tamamlarsa konumu sayesinde çok ciddi kazanç elde edebileceğini aktardı.
  YÜZDE 53LÜK KISMI TÜRKİYEDE ÜRETİLECEK
  Şu anda YHT işletmeciliğinde 12 tane setleri bulunduğunu aktaran Murtazaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Hatlarımızın periyodik aralıklarla her türlü ölçümünü yapıp, güvenliğini sağlamak üzere kullanıyoruz. 2016 yılında altı tane çok yüksek hızlı tren seti satın alınacak. Bir tanesi alındı. Konya hattımızın 185 kilometrelik kısmının geometrik durumu, 300 kilometre hız yapabilecek geometri ve alt yapıya sahip. Şu an 250 kilometre/saat ile gidiyoruz; ama ileride araçlarımızı temin ettikten sonra daha yüksek hızlarla, yani 300 kilometre/saate kadar hızla gidebiliriz. Toplamda 106 tane yüksek hızlı tren seti satın alacağız. Bunları yerlilik ve öğrenme tabanlı teknolojiyle satın alacağız. Bunların yüzde 53lük kısmı bir şekilde Türkiyede üretilecek. Bunu bize satan firma içeriden kendine ortaklar bulacak ve bir şekilde Türkiyede üretecek. Ülkemizin sanayisine de katkıda bulunacağız.”
  700 METRELİK TÜNELE GİRİYOR
  Projeye göre yüksek hızlı tren 3üncü Köprüden çıktıktan sonra Avrupa Yakasında 700 metrelik bir tünele girecek. Çevre yolundan farklı olarak kendi rotasında devam edecek olan hızlı tren, 3üncü Havalimanına uğrayacak. Ardından da Odayeri civarında makasla ayrılıp, Başakşehire (Kayabaşı) dönerek Halkalıya gidecek.Yeni Demiryolu, Halkalıda, banliyö hatları iyileştirmesi devam eden Marmaray Projesi`ne bağlanacak. Halkalı-Kapıkule YHT Projesi ile de entegre olacak yeni tren hattı, yolcu ve yük taşımacılığında da kullanılabilecek.


sohbet

İlk yorum yapan olun

Yorumlar