Antalya 2. aşama raylı sistem hattının bilinmeyen detaylarıAntalya 2. aşama raylı sistem hattının bilinmeyen detayları :Antalya’da yapımı süren ikinci aşama raylı sistem hattının bilinmeyen detayları ortaya çıktı. Projede 15 durak, 5 köprü ve 2 viyadük yer alıyor. İlk yılda saatte 7 bin yolcu taşınabilecek
Antalya’da raylı sistem ikinci etap çalışmaları devam ediyor. Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü projenin detaylarını paylaştı. Genel Müdürlük, raylı sistem EXPO 2016’ya yetişir mi sorularına da son noktayı koydu. Yapılan bilgilendirmede, ihale şartnamesine göre 2016 Aralık ayına kadar tamamlanması gereken projenin EXPO 2016’nın kapılarını açacağı 23 Nisan 2016 tarihinde açılmasının planlandığı vurgulandı.
VİYADÜKLER VAR
Havalimanı bağlantısıyla yaklaşık olarak 18.4 kilometre hat uzunluğundaki proje kapsamında 15 istasyon ve yaya üst geçidi ile 5 köprü ve 2 viyadük de hayata geçecek. Hat üzerinde sırasıyla Cırnık, Yenigöl, Sinan, Kavşak, Kurşunlu ve EXPO istasyonlarında olmak üzere 6 adet yaya üst geçidi yapılacak. Projede güzergahın yaklaşık yüzde 60’ının trafikten ayrılması planlanıyor. Demokrasi Kavşağı’nda yer altına inecek olan hat, 300 metrelik bölümü yer altından devam edecek. Demokrasi Kavşağı dışında yer altına inmeyecek olan hat, havalimanı kavşağında ise viyadük üzerinden devam edecek.
HAVALİMANI KAVŞAĞI
Projenin en dikkat çekici bölümünü havalimanı kavşağında yer alıyor. Viyadükler şekillenmeye başlarken, en göz alıcı unsurlardan biri de istasyonlar olacak. Antalya Havalimanı’nda iç hatlar ve dış hatlarda olmak üzere kurulacak iki istasyon Antalya’nın turizmin başkenti imajına yakışır nitelikte olacak.
7 BİN YOLCU
İkinci etap projesi tamamlandığında meydandan havalimanına 17, otogardan havalimanına 37 dakikada ulaşılabilecek. Son durak EXPO 2016 alanı olacak. EXPO alanına, havalimanından 13, meydandan 25 ve otogardan 45 dakikada ulaşım mümkün olacak. Sistemin 2016 yılı için saatte 7 bin, 2020’de saatte 7 bin 900 yolcu ve 2030 yılında saatte 10 bin 300 yolcu taşıma kapasitesine sahip olması öngörüldü.
İŞTE YENİ DURAKLAR
Meydan, Perge, Kışla, Topçular, Demokrasi, Cırnık, Altınova, Yenigöl, Sinan, Kavşak, Dış Hatlar, İç Hatlar, ANFAŞ, Kurşunlu, Aksu-1, Aksu-2, Aksu-3, EXPO 2016 alanı

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Görünüm süper sadece Manavgat tarafından gelecek YHT entegre garı eksik. Bunun en uygun yeri ise havalimanı

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.