Antalya Raylı Sistem Hattı 60 Kilometreye ÇıkacakAntalya Raylı Sistem Hattı 60 Kilometreye Çıkacak :Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, 2’nci aşama raylı sistem hattında çalışacak araçlar için 39 milyon Euro borçlanma yetkisinin görüşüldüğü mecliste, 2’nci aşama inşaatı devam ederken 3’üncü etap çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Antalya’da birkaç senede 60 kilometreye yakın bir raylı sistem ağı hizmete girmiş olacak” dedi.
Antalya’da, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde yapımı devam eden 18 kilometrelik 2’nci aşama raylı sistem hattında çalışacak 18 aracın alımı ve yaya üst geçitleri için Büyükşehir Belediyesi, İslam Kalkınma Bankası’ndan kullanılmak üzere 39 milyon Euro borçlandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin ocak ayı meclisinin ikinci oturumunda görüşülen gündeme ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Meydan’dan Aksu’da EXPO 2016 Antalya fuar alanına uzanan hatta çalışacak araçların Büyükşehir Belediyesi’nce alınacağını söyledi. Ayrıca projedeki yaya üst geçidi gibi eksiklerin de giderilmesinin üstlenildiğini aktaran Türel, yapılan fizibilite çalışmalarında hattın işletmeye alınmasıyla birlikte kendi borcunu ödeyebilecek nitelikte olduğunu söyledi.
3’ÜNCÜ ETAP ÇALIŞMASI
Antalya 1’inci aşama raylı sistem hattı için kullanılan kredinin anapara ödemesinin 2014 yılı itibariyle başladığını kaydeden Türel, şöyle konuştu:
“Hat, bilet ve diğer gelirleriyle borcunu faiz ve anaparasıyla ödeyebiliyor. 2’nci aşama raylı sistem hattına ait fizibilite raporlarında da söz konusu borcun sistem işletmeye girdiğinde gelirleriyle ödenebildiğini görüyoruz. Bununla birlikte 3’üncü etap raylı sistem çalışmaları da devam ediyor. Bu hafta uzunca bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. 3’üncü etap eski Varsak belediye binasından başlayıp Sakarya Bulvarı üzerinden otogara, Dumlupınar Bulvarı’ndan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde noktalanıyor. Ancak bu hafta yaptığımız çalışmada hattın Kepez Belediyesi önünden de devam ederek Karacaoğlan Caddesi’nden Atatürk Devlet Hastanesi’ne de bağlanması gündeme geldi. Böylelikle Antalya’da birkaç senede 60 kilometreye yakın bir raylı sistem ağı hizmete girmiş olacak.”
İSTANBUL’DAN SONRA EN UZUN HAT
Yeni yapılacak hatlarla birlikte Antalya Müzesi- eski Mezbaha arasında çalışan nostalji tramvayını da Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve ters istikamette Meydan durağına uzatmayı planladıklarını aktaran Türel, “İstanbul’dan sonra Türkiye’deki en uzun raylı sistem hattı Antalya’da hizmete girmiş olacak” dedi.
20 YIL VADELİ KREDİ
Kredi kullanımına ilişkin meclise bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Finans Mehmet Urcu ise kredinin İslam Kalkınma Bankası üzerinden İller Bankası aracılığıyla dış finansman olarak kullanılacağını söyledi. Kredinin ilk 5 yılı geri ödemesiz 20 yıl vadeli olduğunu aktaran Urcu, “Kredinin maliyeti yüzde 37’dir. Bu şu anda alınabilecek en uygun finansman modelleridir. Tamamen bu yatırımın ruhuna uygun finansman modeledir” dedi.
Açıklamaların ardından yapılan oylamada CHP grubu ret oyu kullanırken borçlanma yetkisi Ak Parti ve MHP’nin oylarıyla geçti.
HAT 350 MİLYON’A MAL OLACAK
İnşaat çalışmaları devam eden Antalya 2’nci aşama raylı sistem hattı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında hayata geçiriliyor. Bakanlık, Meydan durağından Antalya Havalimanı’na bağlantılı Aksu’daki EXPO 2016 fuar alanında son bulan hattın yapımı üstlenirken Büyükşehir hatta çalışacak araçları alacak. İlgili Bakanlık 18 kilometrelik hattı 259 milyon 498 bin liraya ihale ederken Büyükşehir Belediyesi 18 aracın alınmasına ilişkin ihaleyi 25 Ağustos’ta gerçekleştirdi. 2 firmanın teklif verdiği ihaleyi TCDD’nin yüzde 15 iştirakinin bulunduğu Hyundai Eurotem Demiryolu Araçları kazandı. Büyükşehir, firmayla 28 Eylül 2015 tarihinde 29 milyon 428 bin 470 Euro karşılığında sözleşme imzaladı. Sözleşmede, işin başlangıç tarihi olarak 9 Ekim, bitişi tarihi olarak da 8 Şubat 2017 olarak belirtildi. Buna göre firma EXPO’nun başlayacağı nisan ayına kadar geçecek 6 aylık süreçte 2 araç teslim edecek. Şubat 2017’ye kadar 18 aracın tamamı teslim edilmiş olacak.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.