Avrasya tünel geçiş ücreti 4 dolar olacakAvrasya tünel geçiş ücreti 4 dolar olacak :İstanbul Boğazı’nı 5.4 kilometrelik iki katlı tünelle geçme imkanı sağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi’ne hız verildi. Normal şartlarda 2017’de bitirilmesi planlanan projenin bu yılın sonuna yetiştirileceği açıklanırken, tünelin geçiş ücreti de KDV hariç 4 dolar olarak belirlendi. Bugünkü kur üzerinden hesaplandığında, Boğazı tünelle geçmenin bedeli 14 TL’ye denk geliyor. İstanbul Boğazı için diğer geçiş seçenekleri olan FSM (Fatih Sultan Mehmet) veya Boğaziçi Köprüsü’nün otomobiller için tek geçişlik bedeli ise 4.75 TL.
KÖPRÜLERDEN GEÇİŞİN ÜÇ KATI
Denizin altı olarak da ifade edilebilecek Avrasya Tüneli için belirlenen geçiş ücreti Boğaziçi Köprüsü geçiş fiyatının yaklaşık 3 katına denk geliyor. Avrasya Tünel geçiş ücreti yüksek bulunacağı için vatandaşların geçiş için yine köprüleri kullanmaya devam edebileceği ve trafik yoğunluğunun çok değişmeyeceği belirtiliyor. Ancak yeni tünelin trafiği rahatlatacağını kaydeden uzmanlar, yeraltı ve yerüstü olarak ifade edilen bu Boğaz’dan geçiş hatları arasında fiyat kıyaslaması yapılırken, söz konusu hatların taşıdığı özelliklerin, mesafe ve güzergahlarının dikkate alınması gerektiğini kaydediliyor
İstanbul trafiğinin en yoğun olduğu Kazlıçeşme-Göztepe güzergahındaki proje kapsamında 100 dakikalık yolculuk süresinin 15 dakikaya indirilmesi planlanıyor. Kazlıçeşme-Göztepe hattında hizmet verecek olan Avrasya Tüneli, toplam 14.6 kilometrelik bir güzergâhı kapsıyor. Projenin en kritik noktası olan Boğaz geçiş kısmı ise 5.4 kilometrelik uzunluktaki bir güzergahta deniz tabanı altına özel bir teknoloji ile inşa edilen otomobillerin geçeceği 2’şer şeritli ve iki katlı tünelden oluşuyor. Avrupa ve Asya yakalarında da 9.2 kilometrelik güzergahta ise yol genişletme ve yenileme çalışmaları yapılıyor.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.