Beşyol Kavşağı Projesine Mimarlar Odasından EleştriBeşyol Kavşağı Projesine Mimarlar Odasından Eleştri :Bursa Büyükşehir Belediyesi, Kent Meydanı-Terminal arasını raylı sistem ile birbirine bağlamaya hazırlanırken, diğer taraftan Beşyol’a yapılacak kavşak için çalışmalara başladı. Projeye ilk tepki Bursa Mimarlar Odasından geldi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bir taraftan raylı sistem, bir taraftan da kentsel dönüşüm ile çehresi tamamen değişecek olan İstanbul Caddesi’nde trafiğin de kesintisiz işlemesi amacıyla projelendirilen Beşyol Kavşağı ile önemli bir sıkıntının daha ortadan kaldırılacağını söyledi. Toplam 9.4 kilometre uzunluğundaki 11 istasyonlu Kent Meydanı – Terminal T2 tramvay hattı projesinin startını veren Büyükşehir Belediyesi, diğer taraftan da raylı ulaşımın kesintiye uğramaması için güzergah üzerindeki köprü ve kavşak düzenlemelerine de hız verdi. Çelebi Mehmet Bulvarı’nın İstanbul Caddesi ile kesiştiği nokta olan Beşyol’a yapılması planlanan kavşak projesi ihale aşamasına gelirken, Çelebi Mehmet Bulvarı’nın Küçükbalıklı Mahallesi’ne bağlantısı da sağlanmış olacak. Küçükbalıklı, Çiftehavuzlar, Altınova ve Fatih mahalleleri köprü ile birbirine bağlanırken daha sonra yapılacak olan kamulaştırmaların tamamlanması ile de kavşağın yonca bölümleri tamamlanmış olacak.
Bu projeye ilk tepki Bursa Mimarlar Odasından geldi. Oda Başkanı Can Şimşek, “Kamulaştırmalar tamamlanmadan yapılacak bir kavşak, Küçükbalıklı, Çiftehavuzlar, Altınova ve Fatih Mahallelerini birbirine bağlamaktan başka bir anlam ifade etmeyecek ve İstanbul yolu üzerindeki trafik yükünü azaltmaya hizmet etmeyecektir” dedi. Bursalıların mağdur olacağını ifade eden Şimşek, “Diğer yandan kamulaştırmalar sonrasında yapılacak yonca bağlantıları da neredeyse kavşağın kendisi kadar bir imalat olduğundan İstanbul yolu iki kez üst üste kavşak çalışmaları için işgal edilecek ve Bursalılar mağdur edilecektir. Yapılması gereken kamulaştırmaların tamamlanmasının ardından nihai çalışmanın yapılmasıdır” şeklinde konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.