Bursada toplu ulaşımda yeni dönemBursada toplu ulaşımda yeni dönem :Bursa’da dünden itibaren BURULAŞ kart dolum gişelerini kapattı. Bursalılar, işlemlerini kiosklardan (otomatik satış noktaları) veya BursaKart bayilerinden yapabilecek. Tek kullanımlık biletler ise artık piyasaya sürülmüyor!
Bursa’da ulaşım ücretlerine zam üstüne zam yapan BURULAŞ, bugünden itibaren kart dolum gişelerini kapattı.
Bursalılar, işlemlerini kiosklardan (otomatik satış noktaları) veya BursaKart bayilerinden yapabilecek.
Ancak, vatandaşlar yeni uygulamaya tepkili.
Zira, kiosklar, vatandaşlara para üstü vermiyor. 5 liralık yükleme yapmak istiyorsanız ancak üzerinizde 50 lira varsa, paranızın tamamını BursaKart’a yüklemek zorunda kalıyorsunuz.
Özellikle yaşlı vatandaşlar da otomatik cihazlardan yükleme yapmakta zorlanıyorlar. Bu durum da zaman zaman tartışmalara yol açıyor.
Öte yandan bir süredir tek kullanımlık biletler piyasada bulunamıyor! BURULAŞ yetkilileri tek kullanımlık biletlerin ellerinde olmadığını bildiriyor.
GİDİŞ-DÖNÜŞ BİLET ALMA ZORUNLULUĞU GELDİ!
Bu durumda vatandaşlar, otomatik satış noktalarından gidiş-dönüş bilet alma zorunda kalıyor. BursaKart dolumunda para üstü vermeyen cihazlara 10 lira verilerek 6 lira bedelli gidiş-dönüş bilet alınabiliyor. Cihaz 4 lira para üstü veriyor.
Daha önce 3 liraya tek yöne seyahat edebilen vatandaşlar, dönüş biletine ihtiyaçları olmasa da artık 6 lira vermek zorunda kalıyor. BursaKart yüklemelerinde para üstü vermeyen cihazların iki kullanımlık kart alımlarında para üstü vermesi dikkat çekiyor. Ayrıca sadece 10 lirayla yükleme yapılabilmesi de sosyal medyada tepkilere yol açtı.
Tek kullanımlık biletlerin piyasaya sürülmemesi soru işaretlerine sebep oldu ve vatandaşların “Bu bir dolaylı zam!” yorumlarını da beraberinde getirdi.
BursaRay, daha önce de balık istifi vagonlar, sürekli artan ücretler ve kalitesiz vagonları gerekçe gösterilerek sosyal medyada Bursalıların sık sık tepkisine neden oluyordu.
Bu arada BURULAŞ’ın gişeleri kapatmasıyla işsiz kalan görevlilerin de eylem hazırlığında olduğu öne sürüldü.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.