Diyarbakır Tren Garı 81 yıldır bölgeye hizmet veriyorDiyarbakır Tren Garı 81 yıldır bölgeye hizmet veriyor :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından 1935 yılında açılan Diyarbakır Tren Garı 81 yıldır bölge halkına hizmet veriyor.
Diyarbakır’da yıllardır faal durumda olan ve bölge halkına hizmet veren Diyarbakır Tren Garı, yolcu taşımaya devam ediyor. Yaklaşık 81 yıldır kente hizmet veren istasyon, yıllar içerisinde eski popülaritesini kaybetmiş olsa da mevsimlik işçilerin ve öğrencilerin rağbet gösterdiği ulaşım araçlarında biri olmaya devam ediyor. Özellikle tatil zamanları ve mevsimlik işçi dönemlerinde doluluk oranı artan trenlerde, yüzde yüz doluluk oranına rağmen zarar eksik olmuyor.
KAR İÇİN HIZLI TREN ŞART
Tren seferleri ve işleyişi ile ilgili bilgi veren Diyarbakır Tren Garı İstasyon Şefi Baki Ersoy, tatil dönemi ile birlikte trenlerde doluluk oranının yüzde 100 olduğunu bazı yolcuların bilet bulamadığını, aynı yoğunluğun mevsimlik işçi döneminde de yaşandığını aktardı. Ersoy, “Trenlerimizde şuan doluluk oranı çok iyi hatta öyle ki geç gelen yolcularımız yer bulamıyor biletler tükeniyor gün içerisinde. Ulaşımın kolaylaşması yeni alternatiflerin gelişmesi ile birlikte tren kullananların sayısı eskiye nazaran azalmış olsa da doluluk oranımız hiçbir zaman yüzde 50’nin altına düşmedi. Karlı bir iş mi diye soracak olursanız elbette değil. Hatta Ankara tren seferlerinin zararını hazineden karşılanıyor ama zaten kar amacı güdülmeden verilen bir hizmet bu. Kar edilmesini isterdik fakat bu şartlarda kardan söz etmek çok mantıksız. Çünkü gelişen teknoloji ile üretilen hızlı trenler yerine eski trenleri kullanıyoruz, alt yapımız gelişen teknolojiye ve şartlara göre çok da iyi değil bu durumda seyahat mesafesini uzatıyor, bir diğer sebep ise bilet fiyatlarının çok uygun olması. Seyahat süresi kısaltılıp fiyatlarda biraz daha iyileştirme yoluna gidilirse hem daha çok tercih edilecek hem de kar elde edilecek. Tabi şuan için hızlı tren gibi bir durum söz konusu değil. 2023 projeleri arasında yer alıyor ama o zamana kadar neler olur ne değişir bilemeyiz tabi” ifadelerini kullandı.
VAGONA GÖRE BİLET PARASI
Trenler seferleri ve fiyatları ile ilgili de bilgi veren Ersoy, bilet fiyatlarının zarara sebep olacak kadar uygun olduğunu, tren yolculuğunda yolcuların isteklerine göre yataklı ve koltuklu farklı seçenekler olduğunu bilet fiyatlarının buna göre değiştiğini belirtti. Ersoy, “Diyarbakır’dan Ankara’ya haftada 4 ya da 5 seferimiz oluyor. Onun dışında bölgesel seferlerimiz var. Batman yada ilçelere gidiyoruz. Yolcularımızın isteğine göre vagon seçeneklerimiz var. Tek ya da iki yataklı vagonlarımız var Ankara seferli trenlerimizde, tabi tek kişilikler biraz daha pahalı oluyor. İki yataklı vagonlarımızda arada perdeler var yolcular birbirini görmüyor ve vagonlarımızda ellerini yüzlerini yıkayabilecekleri lavabolar ile buzdolabı yer alıyor. Onun dışında koltuklu ve yataklı vagonlarımız var. Bu vagonları tercih eden yolcularımıza girişte ambalajlı bir şekilde yorgan, yastık ve nevresim takımı veriyoruz. Üzerinde oturdukları çekyatları diledikleri zaman yatak olarak kullanabiliyorlar ayrıca vagonlarımızda ellerini yüzlerini yıkayabilecekleri lavabolar da bulunuyor. Bu vagonlarda yolculuk etmek isteyen yolcularımız 56 TL bilet parası ödüyor. Koltuklu vagonlarımızda yolculuk yapan vatandaşlarımız ise 41 TL ödüyor. Bölgesel seferlerimizde bilet fiyatları 3 buçuk ile 5 TL arası değişiyor. Bunun dışında sarı basın kartı olan basın mensuplarına, TSK personeline, öğretmenlere, 07-12, 12-26 ve 65 yaş üstü yolcularımıza çeşitli indirim paketlerimiz var” dedi.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.