Gebzeli Mühendisler 3. Köprü’yü İncelediGebzeli Mühendisler 3. Köprü’yü İnceledi : İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği üyeleri, 3. Boğaz Köprüsü’ne teknik gezi düzenleyerek önemli bir deneyim elde etti
İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilciliği, 1408 metre uzunluğuyla dünyanın raylı sisteme sahip en uzun asma köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü adıyla bilinen 3. Boğaz Köprüsü’ne teknik gezi düzenledi. İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcilik Başkanı Ziya Özhan ve yönetim kurulu üyelerinin de eşlik ettiği ikincisi düzenlenen teknik gezide sunumun ardından köprü çalışmalarını yakından izleme fırsatı bulan İMO Gebze üyeleri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne hayran kaldı ve köprünün inşasında görev yapan meslektaşlarından gurur duydu.
DÜNYADA İLK
Gebze İnşaat Mühendisleri Odası üyeleri, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne yapılan gezide Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. Başmühendisi İlhan Kavasoğlu tarafından karşılandı. Gruba öncelikle ihale süreci, tasarım aşaması, teknik bilgiler ve inşa süreci hakkında kapsamlı bir sunum yapıldı. Ardından İnşaat mühendisleri tarafından sorulan sorular başmühendis İlhan Kavasoğlu tarafından cevaplandırıldı. Köprünün teknik özelliklerinin aktarıldığı sunumda, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün asma ve eğik askılı köprülerin karışımıyla dizayn edilen hibrit bir köprü olduğu ve dünyada bu büyüklükte yapılacak ilk köprü olacağı belirtildi.
TEŞEKKÜR ETTİ
Gezi anında köprü tabliyesinin nasıl kaldırıldığını, yerine nasıl montaj yapıldığını izleme ve inceleme fırsatını bulundu. İnşaat Mühendisleri Odası Gebze Temsilcilik Başkanı Ziya Özhan, Yüksel Proje Uluslararası A.Ş. Başmühendis İlhan Kavasoğlu’na katkılarından dolayı teşekkür etti. Bilindiği gibi Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşasına, 15 milyon insanın yaşadığı, her gün 3 milyona yakın aracın trafiğe çıktığı, ulaşımın yüzde 87’sinin karayoluyla gerçekleştiği, 1. ve 2. Boğaz Köprüleri’nden her gün kapasitenin iki katı, yani 600 bin araç geçişinin yapıldığı İstanbul’da 3 milyar liralık iş gücü ve akaryakıt kaybını, köprü trafiğinde 1 saat beklemeyi önlemek için 2013 yılında başlandı.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.