İzmir Metrosu Londra Metrosu'nun İzini Sürüyor

İzmir Metrosu Londra Metrosu’nun İzini Sürüyor.Dünyanın ilk metrosu olma özelliğini taşıyan Londra Metrosu, bu hafta 153. yılını kutluyor.
Toplam 270 istasyonu bünyesinde barındıran ve 400 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun metro ağlarından birisine sahip olan Londra Metrosu, yılda ortalama bir milyar kişiyi taşıyarak İngiltere ulaşımına büyük katkı sağlıyor.
Türkiye’de de yaygın olarak kullanılmakta olan metro sistemi, özellikle İzmir’de ulaşım açısından önemli bir konum elde ediyor. Öyle ki, 2000 yılında İzmirlilerin kullanımına açılan İzmir Metrosu, Bornova Evka-3’ten Fahrettin Altay’a kadar uzanan on yedi istasyonda günde yaklaşık üç yüz elli bin kişiye hizmet veriyor.
Aktarma istasyonları aracılığıyla İzmir banliyö sistemine de bağlanan İzmir Metrosu, yirmi kilometreye varan ulaşım ağı ile Adnan Menderes Havaalanı başta olmak üzere kentin önemli noktalarına ulaşımı kolaylaştırıyor.
“YILSONUNDA SEFER SIKLIĞI BİR BUÇUK DAKİKAYA DÜŞECEK”
İzmir Metrosu’nun atılımları hakkında Ege Ajans’a bilgi veren İzmir Metro Halkla İlişkiler Müdiresi Mehlika Gökmen Türkmenoğlu, metro sefer sıklığının günün hemen her saatinde üç buçuk dakikaya düşürüldüğünü ifade ederken vatandaşların peronda bekleme süresinin en alt seviyede tutulmasına özen gösterdiklerini dile getirdi. Türkmenoğlu, ayrıca imalat süreci devam eden ve yıl sonunda teslim edilmesi beklenen doksan beş yeni metro aracı ile toplam metro araç sayısının yüz seksen ikiye çıkacağını da sözlerine ekledi ve bu rakama ulaşılmasının ardından metro sefer sıklığının bir buçuk dakikaya kadar düşeceğini belirtti.
” Ege Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi gibi metro ağının üzerinde yer alan üniversitelerin sınav dönemlerinde metro sefer sıklığının düşürülmesi söz konusu olacak mı?” sorusunu da yanıtlayan Türkmenoğlu, her okulun sınav programının farklılık gösterebileceğini, dolayısıyla şu an için yalnızca katılımın çok yüksek olduğu ulusal çaptaki sınavlar için özel sefer organizasyonu gerçekleştirdiklerinin altını çizdi.İlk yorum yapan olun

Yorumlar