Milli Yük Vagonu ve TÜDEMSAŞMilli Yük Vagonu ve TÜDEMSAŞ : Ülkemizi önümüzdeki yıllarda, demiryolu teknolojisini üreten ve ihtiyacı olan ülkelere de ihraç eden bir ülke durumuna getirecek olan Milli Tren Projesi içerisinde yer alan Milli Yük Vagonu Proje yürütücüsü Şirketin proje başlangıcında ciddi bir hazırlık süreci geçirildi.
TCDD koordinatörlüğünde; TCDD’nin ilgili daire başkanlıkları, Karabük ve Cumhuriyet Üniversiteleri ile Şirketimiz çalışanlarından oluşan çok sayıda teknik personel bu proje için yoğun bir şekilde çalıştı. Yaklaşık iki yıl önce başlayan bu çalışmalar kapsamında; 12 ülkede, 17 ayrı uluslararası etkinliğe, 64 teknik personelle katılım sağlandı. Başlangıçta; literatür taraması yapılarak, bilimsel çalışmalara, uluslararası toplantı ve konferanslara katılım sağlandı. Devamında; uluslararası fuarlar takip edilerek, ürün tasarımı yapan proje şirketleri, vagon ve alt bileşenlerini imal eden üreticiler ve lojistik firmaları ile ikili görüşmeler yapılarak konu tüm ayrıntılarıyla analiz edildi.
Sonrasında; Şirketin proje çalışma grubunda yer alan paydaşlarırıyla yapılan toplantıda hazırlamış olan konsept, tasarım ve teknik şartnameler paylaşılmış, üretilecek bu vagonun yenilikçi ve rekabetçi bir ürün olması gerektiğinden hareketle; Sggmrs tipi ikiz, mafsallı, entegre (kompakt) fren sistemli, H-tipi bojili konteyner taşıma vagonu yapılması kararlaştırılarak tedarik süreçleri başlatılmıştır.
Sivas’ta üretilecek ve yurt dışına da ihraç edilecek olan Milli yük vagonu Sggmrs tipi ikiz vagonlar için ihale 30 Nisan 2015’te gerçekleştirilmiş ve proje, prototip üretimi ve sertifikasyonu çalışmalarına başlanmıştır. 2016 yılının son çeyreğinde seri üretime hazır hale getirilecek olup, 2017 yılında TCDD’ye 150 adet üretilecektir.

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. amerikayı yeniden bulmaya gerek yok.uluslararası demiryolu birliğinden edinilecek projelerle ,bağlı ortaklığın tecrübesi birleşince ideal vagon tipi bulunabilir.Üniversiteler bu işleri anlamaz.Demiryolu gelişmiş ülkelerin vagonları etüt edilebilir ve yenilik ile çok amaçlı vagon ortak projelendirilir..Mevcut vagonlarda da adaptasyon/modernasyon uygulanmalıdır..Teknolojiye uygun olarak hafif ve sağlam uygun malzemeler seçme işini tüdemsaş da halleder..Modern vagon demek,sağlam,problemsiz çalışan ,çok amaçlı ,kolay yükleme /boşaltma yapılabilen,uygun kapasiteli,, biraz hafif,vagondur.Demiryolcuların ve müşterilerin görüşleri alınmadan vagon üretmek kullanışsız olabilir…Yut içinde vagon imalatçılara yenilikler konusunda bilgi alış verişi yapılmalı.3.şahıslar eski yüksek daralı,küçük hacimlı vagon kullanmamalı.Vagonun mükemmel olması kadar işletilmesinin de mükemmel olması lazım..İmalatlar astronomik fiyata çıkmamalı..Kurumda özellikle vagoncuların fikri alınmalı.ilgisiz kişiler işe karıştırılmamalı.kolay gelsin

  2. bu ikiz vagon un aynısından kullanan ülkeler var.Uluslararası demiryollarının standartlarına uyuyorsa,nereleri TC icadıdır belli değil.Yapılacak vagon RIV üyesi ülkeleri gezecekse beynelmilel vagondur.Dünyada yapılmayan yada olmayan bir vagonmu icat edildi ?.ufak tefek ekleme olarak neler yapılmış ve ne üstünlkleri var bellideğil.Tamamen milli proje ise,yurt dışında neden testleri yapılıyor?.UIC projeyimi onayladı?Yoksa 160 km/s hızmı yapacak?.Dingil basıncı 25 ton olacakmı?..Farklı bir yapıya haiz ise ,yurt içi denemeler/testler yapılacakmı ve kaçay sürecek?.”Devrim oto” gibi reklam yapılmasına bir mana verilemedi. muhteşem bir icar ise;neden 50 yıl evvel değilde bu yıl yapılıyor?..Önce 3-4 yıl kullanalım reklamını sonra yapalım.dünya ülkeleri bu üretimi alkışlayacaklarmı?bakalım.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.