Nevşehir'de hızlı tren için geri sayım başladıNevşehir’de hızlı tren için geri sayım başladı :Yeni Türkiye’nin hızına hız katacak Ak Partinin ulaşım projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas projelerinden sonra Nevşehir’den de geçecek olan Antalya-Kayseri hızlı tren projesi de hayata geçiyor.
Nevşehir Milletvekili Ebubekir Gizligider kişisel web sayfasından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;Yeni Türkiye’nin hızına hız katacak Ak Partinin ulaşım projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Sivas projelerinden sonra Nevşehir’den de geçecek olan Antalya-Kayseri hızlı tren projesi de hayata geçiyor.
Nevşehir’e vaat ettiğimiz hızlı tren projesinde en kritik dönemeç 2015 yılı sonu itibariyle geçilmiştir. Hükümetimiz tarafından önce 2035 yılı vizyonuna alınan, sonra girişimlerimizle 2023 hedeflerine dâhil edilen bu projenin ısrarlı takiplerimizle 2020 yılında hizmete sunulması amaçlanmış olup ihale projesi 21 milyon TL’ye tamamlanmıştır.
Hem yük hem de yolcu taşıma amacıyla 2 ayrı hat halinde toplamda 642 km, 82 adet tünel, 43 adet viyadük ve 9 adet istasyondan oluşan proje, 200 km hız/saate uygun olarak Antalya ile Kayseri’yi 3,5 saate indirecek olup Kayseri – Aksaray, Aksaray – Konya, Konya – Seydişehir ve Seydişehir – Manavgat olarak 4 ayrı kısım halinde yapılacaktır.
Yıllık ortalama 4,5 milyon yolcu ve 4,6 milyon ton yük taşıması hedefi ile yaklaşık 5 Milyar Dolara mal olacak ve Nevşehir’i hızlı tren konforu ve güvenliğiyle Kayseri, Aksaray, Konya, Antalya ve Ankara’ya bağlayacak projenin 2017 yılının ilk aylarında Yatırım Planına dâhil edilip, 2017 yılsonuna doğru ihale edilerek 2020 yılında hizmete girmesi hedeflenmektedir. Bu proje sadece Kapadokya ile Antalya’yı birbirine bağlamakla kalmayacak aynı zamanda Erzincan üzerinden gelen hatla Kayseri’de buluşarak Ankara ve devamla İstanbul’a da hızlı tren ulaşımı kolay, konforlu ve ucuz bir yol olarak kullanılacaktır.
Projenin hayata geçmesi ile dünya turizminin gözbebeği olan Kapadokya bölgesi Türkiye’nin çekim merkezleri olan İstanbul, Ankara, Antalya ve Konya’ya bir adım daha yaklaşacak ve Nevşehir turizmin gözbebeği olacak. Yolcu taşımacılığının yanı sıra yük taşımacılığının da yapılacağı proje ile sanayiciler ve üreticiler de yüklerini en kısa sürede ve en az maliyetle dünyaya ve Türkiye’nin ticaret ve turizm merkezlerine taşıyabilecektir. Ak Parti milletvekilleri ülkemizde ve şehrimizde ne vaat ettiyse gerçekleştirmeye devam edecektir.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. Bu proje bir taşla 10 kuş vurma projesidir. En önemlisi de bu yolla İstanbul-Antalya bağlantısının sağlanacak olmasıdır. Bu yolla İstanbul- Ankara-İzmir-Bursa ve Antalya’ dan Samsun-Erzurum-Sivas- Malatya-Elazıg ve Diyarbakır’ a YHT bağlantıları sağlanmış olacaktır. birde YHT setleri ihalelerinde Hibrit YHT lerde yer alırsa O zaman ülkenin tamamı aktarmasız YHT konforuna kavuşacaktır.

  2. Bu hattın direk trabzon limanına bağlanmalı ve antalya limanı ile direk yıl taşıması yapılmalı böylece akdeniz den karadeniz e hızlı nakliyeimkanı doğacak

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.