Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesi Hayata GeçiriliyorNusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesi Hayata Geçiriliyor :PKK terörünün yakıp yıkmaya çalıştığı Güneydoğu Anadolu’ya yatırım projeleri devam ediyor. Her türlü tehdide rağmen Yüksekova’ya havalimanı yapan hükümet, çatışmaların sürdüğü Nusaybin’den Habur’a uzanan hızlı demiryolu projesini hayata geçirecek. Proje ile Cizre ve Silopi’den geçecek hızlı demiryolu hattında 5 milyon tona kadar yük taşımacılığı da yapılabilecek. Terör örgütü PKK’nın bölgeyi ateşe verme çabalarının sürdüğü şu günlerde Ankara’daki yatırım projeleri üzerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.
BİR SÜRE KAPALI KALMIŞTI
Geçtiğimiz yıl temmuz ayından bu yana artan terör olayları nedeniyle bir süredir kapalı kalan Habur Sınır Kapısı, Irak’a ihracat yapan işadamlarını mağdur etmiş, kapı kısa süre önce yeniden hizmete açılmıştı. Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin neredeyse tek noktası olan Habur, bölge insanı için de büyük önem taşıyor. Habur’un zaman zaman artan taşımacılığını kaldıramayacak hale gelmesi, bölgeye yönelik yeni projeleri de gündeme getirdi.
NUSAYBİN’E HIZLI DEMİRYOLU
Ankara’nın üzerinde çalıştığı projelerden biri de Habur’a açılacak olan hızlı demiryolu projesi. Bölge ihtiyaçlarına yönelik planlanın proje, teröristleri şehirlerden temizleme operasyonlarının sürdüğü Nusaybin’den başlayacak. Nusaybin’de bulunan mevcut demiryolunun Suriye içine girmesi ve oradan Irak’a geçmesi hattın kullanımını bir noktadan sonra devre dışı bırakıyor.
CİZRE VE SİLOPİ’DEN GEÇECEK
Hazırlanan Nusaybin-Habur Hızlı Demiryolu Projesi ile Mardin-Şırnak güzergahında yeni bir hat oluşturulacak. 2018 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan hattın maliyeti 2.2 milyar TL olacak. Türkiye ile Irak arasında direkt bir demiryolu geçişini sağlamak için gerçekleştirilecek proje, Nusaybin- Cizre-Silopi-Habur güzergahında ilerleyecek. Hat 134 kilometre uzunluğunda ve saatte 160 kilometre saat hız yapabilen, çift hat, elektrikli ve sinyalli demiryolu olacak. Proje hazırlama çalışmaları devam ederken, bu hatta 5 milyon tona kadar yük taşınması hedefleniyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!  1. tcdd de bu kadar çok doğulu müdür olunca şaşırmamak gerek!

  2. Ama istanbula kadar gidebilseydi keşke

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.